Resortní návrhy vládního programu mají být hotovy do konce týdne

Nová česká vláda Mirka Topolánka přijala svá první rozhodnutí už v pondělí odpoledne, asi hodinu poté, co byla jmenována. O dva dny později pak na schůzi v obvyklém středečním termínu už poprvé došlo i na krizový management.

V pondělí se Topolánkův kabinet krátce po svém jmenování fakticky ujal moci přijetím dvou personálních rozhodnutí. Jmenoval novým vedoucím úřadu vlády Jana Nováka, který dosud vedl bezpečnostní odbor prezidentské kanceláře, a řízením legislativní rady vlády pověřil ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Po plánovaných a očekávaných krocích pak ve středu vláda musela zaujmout postoj ke krizové situaci v ústeckém kraji. Kvůli neshodám o hrazení ztrátových spojů mezi dopravci a krajem tam před pár týdny nevyjely přes dva tisíce autobusových spojů. Situaci se tehdy podařilo uklidnit jen dočasně. Tento týden zase kvůli údajné hrozbě propouštění vyhlásili stávkovou pohotovost autobusoví odboráři.

Kabinet v té souvislosti ve středu deklaroval ochotu nahradit stávkující autobusové dopravce vojenskou přepravní technikou. Když ale situace nebude kritická, nechce do krajských záležitostí vstupovat, dodal premiér. Čtveřice určených ministrů má vypracovat návrh řešení dopravní situace na Ústecku do příští středy. Zároveň vláda zrušila usnesení své předchůdkyně, která se před týdnem rozhodla kontrolovat hospodaření kraje, postup dopravního úřadu kraje a oprávněnost trestních oznámení, týkajících se veřejné dopravy.

Miroslava Kopicová a  Mirek Topolánek, foto: ČTK
Nový premiér ale toto usnesení označil za nepřijatelný zásah do rozhodování krajské samosprávy a za snahu zasahovat do nezávislosti orgánů činných v trestním řízení.

Každopádně je severočeská doprava pro vládu drobnou komplikací navíc, protože jejím prvořadým úkolem v prvních třiceti dnech je vypracovat programové prohlášení.

"My máme pokyn od pana premiéra, abychom předložili do konce tohoto týdne první draft,"řekl o resortních částech vládního programu ministr životního prostředí Petr Kalaš. Zatím nejusilovnější členkou kabinetu se jeví být ministryně školství Miroslava Kopicová: "Mám první návrh programového prohlášení za svůj resort, ale je to teprve návrh."

Práce na prohlášení, kterému se při aktuálním rozložení politických sil ve sněmovně nedávají příliš velké šance na úspěch, by mohla být pro ministry poměrně frustrujícím úkolem. Zdá se ale, že se nenechali odradit a nastupují do svých křesel plni ambicí. Například mezi hlavní cíle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila patří návrat trestního zákoníku na půdu Poslanecké sněmovny. Zcela nová norma, která letos na jaře nebyla schválena kvůli jedinému paragrafu, má nahradit nesčetněkrát novelizovaný kodex z padesátých let. Očekávají se od ní například přísnější tresty za závažnou násilnou kriminalitu.

Pospíšil chce také připravit soubor změn, které by měly vést k rychlejší činnosti soudů, například novou právní úpravu doručování soudních obsílek. A to není zdaleka vše:

"My chceme obecně začít diskutovat o zákonu o soudech a soudcích, budeme chtít mnoho věcí v tomto zákoně zrušit, a mimo jiné chceme diskutovat o kárné odpovědnosti soudců. Chceme prověřit, zda současná platná úprava je dostatečná a zda soudci, kteří porušují své povinnosti, jsou dostatečně trestáni. Máme pocit, že v některých případech bohužel tomu tak není a pak dojde situace až do toho stádia, jako například kauza soudce Berky."