Řidiči mají strach z nového zákona, politici slibují jeho zmírnění

Foto: ČTK

V sobotu začala na českých silnicích malá revoluce. Začal totiž platit nový silniční zákon, který dramaticky zpřísňuje postih řidičů za dopravní přestupky. Jedni si od zákona slibují, že zlepší poměry na českých silnicích, jiní ho naopak ostře kritizují. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Foto: ČTK
Odborníci se vesměs shodují v názoru, že na českých silnicích vládne ve srovnání se západní Evropou bezohlednost a počet nehod je neúnosně vysoký. Nový silniční zákon tedy přitvrzuje. Zavádí výrazně vyšší pokuty za dopravní přestupky a také bodový systém, který různé přestupky "odměňuje" určitým počtem trestných bodů. Pokud jich řidič shromáždí dvanáct, přijde automaticky na rok o řidičský průkaz. Ten mohou policisté nově odejmout přímo na místě. Mnohem tvrději než dosud postihuje zákon řízení pod vlivem alkoholu. V takovém případě mohou policisté nejen odejmout na místě řidičský průkaz, ale pokud bude mít řidič v krvi více osm desetin promile, půjde už o trestný čin. Hned první den platnosti zákona tak přišli o průkaz dva řidiči. Jelikož jeden z nich odmítl odběr krve, hrozí mu dosud nevídaná pokuta 50 tisíc korun, sedm trestných bodů a zákaz řízení až na dva roky. Drtivá většina řidičů si byla vědoma toho, že nový bodový systém nad nimi visí jako Damoklův meč. Téměř všichni, kdo usedli o víkendu za volant, se shodují, že s takovou opatrností se ještě na silnicích nesetkali, například při průjezdu obcí.

"Tak pomalou cestu jsem ještě nikdy v životě nezažil. Jel jsem opravdu padesátkou a žádný z řidičů mě nepředjel. To opravdu nepamatuji."

Foto: ČTK

"Jezdí opatrně. Většinou to bylo rychlé. Dnes je to takové plynulejší, pomalejší, nikdo nikam nechvátá. Každý si spíše dává větší pozor."

"Na rychlost si řidiči dávají pozor. A také na světla. My jinak jezdíme opatrně, protože máme děti."

Také dopravní policisté hlásí, že oproti minulosti se o uplynulém víkendu výrazně snížil počet dopravních nehod. Nový bodovací systém má ale také řadu kritiků. Ti tvrdí, že striktní dodržování zákona může napáchat víc škody než užitku. Pokud budou například policisté a strážníci dávat řidičům trestné body a blokové pokuty i za nepatrné překročení povolené rychlosti v obci, mohou se tvořit velké kolony. Nulová tolerance se nelíbí ani řediteli Expertního ústavu silniční a městské dopravy Stanislavu Humlovi.

"Nějaká tolerance by tam měla být. Deset procent je vcelku běžné. Člověk by se ani tak neměl věnovat tomu, že sleduje tachometr, ale spíše sledovat provoz před sebou."

Foto: ČTK
To, že nová motoristická legislativa není dokonalá, připouští i dosavadní ministr dopravy Milan Šimonovský.V roli poslance chce nyní iniciovat některé změny. Ostrým kritikem bodového systému je ODS. Tato strana hlasovala proti přijetí nového silničního zákona. Občanští demokraté například zastávají názor, že trestné body by měly být udělovány pouze za nejvážnější přestupky. Zavedení bodového systému pro řidiče ale považuje za chybu také sociální demokracie. Odstupující premiér Jiří Paroubek v České televizi řekl, že ČSSD bude chtít nová pravidla na silnicích změnit. Podle něj přichází v úvahu i možnost, že by vláda vyhlásila na několik měsíců pro motoristy jakousi amnestii na přestupky.

"Ten zákon mě vadil, už když vznikal. Byla to prostě chyba, protože ten zákon je postaven na staré chybné lidovecké tezi třikrát a dost. Je to dosti drastický zákon. Pokud budeme mít vliv na vládu, ať už budeme ve vládě sedět nebo budeme velmi silně ovlivňovat chod vlády, tak slibuje, že s tímto zákonem něco uděláme."

Mnozí politici a odborníci si ale myslí, že bodový systém je třeba nechat nějaký čas fungovat a k případným změnám přikročit až v příštím roce. Orientovat se ve změnách, k nimž došlo, není moc jednoduché. Podrobné informace mohou zájemci najít na webové stránce www.novapravidla.cz.