Rudiš: Je skvělé, že příběh o nádražákovi oslovuje v zahraničí

Alois Nebel

Nový český film Alois Nebel ještě česká veřejnost neviděla, ale film už zaznamenává první mezinárodní ohlas. Je to snímek ojedinělý v několika ohledech a také jeho cesta po zahraničních festivalech, která začíná v noci ze soboty na neděli v Benátkách, je z několika důvodů mimořádný. Pojďme si o filmu říct něco víc společně s autorem předlohy Jaroslavem Rudišem.

Film je adaptací stejnojmenné úspěšné komiksové trilogie, kterou od roku 2004 vydávali v nakladatelství Labyrint Jaroslav Rudiš a Jaromír 99.

"Myslím že oba dva se necháme v současnosti volně unášet. Když ten komix vzniknul, tak nás nikdy nenapadlo, že vzbudí nějaký větší zájem. Ono se to opravdu zrodilo v hospodě U vystřelenýho voka na podzim 2003, my jsme mysleli, že to bude pro naše kamarády a najednou se z toho stal fenomén."

On tomu hodně pomohl Joachim Dvořák z Labyrintu...

"Určitě, on vycítil potenciál a podařilo se mu z toho něco vybudovat."

Příběh jak komixu tak i filmu se odehrává v 80. letech 20. století. Hlavním hrdinou je výpravčí Alois Nebel, který slouží na malé stanici Bílý potok v Jeseníkách. Jednoho dne na půdě objeví dezertéra Voloďu, který se tam schovává. Vzápětí se na nádraží začnou dít nezvyklé věci. Nebela pronásledují halucinace a zažívá traumata české historie - válku, odsun Němců a sovětskou okupaci. Aby tvůrci snímku zůstali věrni výtvarnému stylu předlohy, zvolili technologii rotoscoping.

"Myslím, že fanoušci nebudou zklamaní, protože je to hodně komixové. Podle mě je to velmi působivý film a my jsme chtěli, aby to byl velmi komiksový film. Když přišla nabídka, zvažovali jsme různé metody, například čistou animaci. Ale pak jsme se s Tomášem Luňákem rozhodli pro kombinaci hraného filmu a animace, čili rotoskopii."

Film se natáčel z velké části v barrandovských atelierech a dílem také v Jeseníkách. Jaroslav Rudiš je rád, že příběh funguje i za hranicemi České republiky, soudě podle zájmu italského a kanadského festivalu. Za účast na festivalech prý film vděčí mimo jiné práci německé produkční společnosti.

"My máme obrovskou kliku, že o ten film se stará německá firma The Match Factory, která ho kopupila a prodává ho dál. Ta zastupuje třeba Akiho Kaurismäkiho nebo Toma Tykwera a nebo prodávala film Valčík s Bašírem. A ve fázi úspěchu právě Valčíku s Bašírem viděli scénář Aloise Nebela a komix a viděli animační test, jak by to mohlo vypadat, a koupili film dva roky před jeho dokončením. To pro nás byl ohromně příjemný šok. A ti se o tohle všechno starají."

Jaroslav Rudiš
Režisér Tomáš Luňák je absolvent Filmové školy ve Zlíně a FAMU v Praze. Film Alois Nebel je jeho celovečerním debutem. Film se v Benátkách objeví v nesoutěžní projekci o půlnoci ze soboty na neděli.

"Tohle je debut Tomáše Luňáka. A debutovat na festivalu v Benátkách v hlavním programu, byť mimo soutěž, je myslím pro nás všechny velký úspěch. A ten film pak jede ještě do Toronta a dál. Tak jsem rád, že je tomu v zahraničí rozumět. Je skvělé, že ten příběh o nádražákovi ze střední Evropy osloví někoho v Itálii nebo v Kanadě."

Diváci ve filmu uvidí v titulní roli Miroslava Krobota, dál Karla Rodena, Terezu Voříškovou, Aloise Švehlíka, Leoše Nohu, Marii Ludvíkovou a další české herce.