Rusko považuje vztahy s Českem za zkalené, Praha nevidí ruskou vůli jednat

Foto: Giorgio Comai, CC BY-NC-SA 2.0

Česko by chtělo problémy ve vzájemných vztazích řešit, ale z Ruska nevidí odezvu. České ministerstvo zahraničí tak reagovalo na slova mluvčího Kremlu, který označil nynější vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj nyní neplánují.

Česko na počátku května navrhlo Moskvě konzultace k vyřešení vzájemných sporů na základě smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993. Strany se ale od té doby nedohodly na formátu jednání a vzájemně se obviňovaly z jejich blokování. Premiér Andrej Babiš (ANO) dodal, že by si přál, aby výsledkem konzultací bylo i česko-ruské setkání na vysoké úrovni.

Vztahy se zhoršily už v době jednání o radaru

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček vidí zhoršení vzahů s Ruskem už v předchozích letech.

"Pro mě ten zásadní moment byl již v roce 2008, 2009, kdy ČR vyjednávala o vybudování radaru na svém území, konkrétně v Brdech a spolupracovala na tom s americkou diplomacií. Ruská federace tam v některých konkrétních případech zasahovala otevřeně na našem území. Byli jsme svědky celé vlivové operace. Během českého předsednictví EU, během vlády Mirka Topolánka jsme se museli stát vyjednavači v plynovém konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. To byl ten první moment, kdy se jasně ukázalo, že Rusko to s ČR nemyslí rozhodně dobře. Potom v roce 2014, během té nelegální anexe ukrajinského Krymu, byl ten moment, kdy se opravdu česko-ruské vztahy prakticky zhoršily a do dnešní doby stále hledají své dno. Stále se nacházíme v takovém jakoby vakuu, kdy nevíme, jestli už jsme toho dna dosáhli nebo se to stále bude zhoršovat."

Vztahy s Ruskem ovlivnila řada sporů

Česko-ruské vztahy pošramotila v posledních letech řada sporů. Bezpečnostní informační služba (BIS) i Vojenské zpravodajství pravidelně varují před ruskou zpravodajskou činností v ČR. Česko letos také vyhostilo dva ruské diplomaty, kteří podle tajných služeb řešili vzájemné spory smyšleným obviněním o hrozbě jedem ricin vůči českým komunálním politikům. Země se přou i o interpretaci řady historických událostí, mimo jiné invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 nebo role takzvaných vlasovců při osvobození Prahy na konci druhé světové války.

"My jsme systematicky v hledáčku ruských tajných služeb. Řekněme posledních šest let je opravdu katastrofických v těch vzájemných vztazích."

Podle Pavla Havlíčka Rusko považuje ČR za slabý článek v EU a NATO.

Ruská ambasáda v Praze | Foto: Ruská ambasáda v Praze

"Já si myslím, že je to z několika důvodů. Nesmíme zapomínat na to, že prezident republiky má velmi silné ruské tendence. Opakovaně lobbuje za ruskou stranu při výstavbě českých jaderných bloků. Nesmíme zapomínat ani na to, že ruská ambasáda v ČR je rekordně předimenzovaná a pokud se podíváme na velikost k poměru obyvatelstva, tak je stejné zastoupení ruských diplomatů na českém území jako například ve čtyřnásobně větším Polsku. My opravdu sloužíme v určitém smyslu slova jako vstupní brána ruského vlivu ve střední a východní Evropě, ale také jako brána do toho širšího prostoru Německa či Rakouska," dodal analytik Havlíček.

Vztahy zasáhlo i obvinění Safronova z údajné špionáže

Ivan Safronov,  foto: ČTK / AP / Sofia Sandurskaya

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov mluvil o špatných vztazích v souvislosti s údajnou špionážní aférou kolem poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos a bývalého novináře Ivana Safronova. Toho podle obhájců ruská kontrarozvědka (FSB) podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Safronov obvinění odmítl a někteří odpůrci ruského režimu uspořádali na jeho podporu demonstrace. Naznačovali, že skutečným důvodem jeho zadržení byla Safronovova novinářská činnost.

Podle analytika Pavla Havlíčka slouží obvinění dvěma účelům. "První je zahraničně politická eskalace či vyprovokování nějakého konfliktu, který se může hodit ruským zájmům. To jsou věci, které ČR nemůže ovlivnit, a může se opravdu jednat o nějaké nedorozumění, nějakou souhru okolností, ale nemyslím si, že tomu tak je. Když se podíváme na rekordně špatné vzájemné vztahy mezi Ruskem a ČR, tak tento incident zapadá do toho širšího kontextu. Co je tady důležitější, že tento incident vysílá jasný signál ruské veřejnosti, ruské novinářské obci a také představitelům ruské opozice a občanské společnosti."

Jak dodal analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček, česko-ruským vztahům to rozhodně dále neprospěje. Upozornil na to, že obvinění ze špionáže Rusko v minulosti zneužívalo proti kritikům režimu.