Rychlovlaky Pendolino mají potíže se softwary, zastavily se další dvě soupravy

Zdá se, jako by sudičky přály rychlovlakům Pendolino ne příliš šťastný osud. Po českých železnicích jezdí zhruba čtyři týdny a měly už několik nehod. Například v sobotu rychlovlak srazil a usmrtil v Týnci nad Labem na Kolínsku staršího muže. Pokračoval dál a na celou událost se přišlo až na další zastávce, kam vlak přijel se zbytky těla na své přední části. Technická závada zastavila Pendolino v pondělí u Olomouce, další ve středu před Zábřehem na Moravě a zatím poslední ve čtvrtek ráno a to rovnou dvě soupravy.

Zdá se, jako by sudičky přály rychlovlakům Pendolino ne příliš šťastný osud. Po českých železnicích jezdí zhruba čtyři týdny a měly už několik nehod. Například v sobotu rychlovlak srazil a usmrtil v Týnci nad Labem na Kolínsku staršího muže. Pokračoval dál a na celou událost se přišlo až na další zastávce, kam vlak přijel se zbytky těla na své přední části. Technická závada zastavila Pendolino v pondělí u Olomouce, další ve středu před Zábřehem na Moravě a zatím poslední ve čtvrtek ráno a to rovnou dvě soupravy. A důvod závady? Opět na softwaru. Jak uvedl Aleš Ondrůj z tiskového oddělení Českých drah, podobná zkušenost se zaváděním rychlovaků byla i ve Velké Británii a v Německu.

"Je to opravdu dáno tím, že je to velmi složitá technologie. Navíc je velmi krátká doba od chvíle, kdy většina těchto souprav byla uvedena do provozu a jsou to řekněme drobné provozní závady, které je zapotřebí teď vyladit. My jsme velmi důrazně vyzvali výrobce Alstom, který nese plnou zodpovědnost za technickou kvalitu a spolehlivost těchto souprav, aby poskytl veškerý servis a veškerou asistenci, aby v co nejkratší době byly tyto závady odstraněny."

Dráhy koupily od italského výrobce Alstom celkem sedm souprav rychlovlaků zhruba za více než 4 miliardy korun. Podle Aleše Ondrůje jsou současné moderní vlaky stejně složitým zařízením jako dopravní letadla. Počítače v nich řídí vše od chodu motorů, kontroly řízení až po funkčnost toalet pro cestující. Na druhou stranu ale mnohonásobné jištění všech systémů může vyvolat potíže, kdy počítač kvůli drobné závadě neumožní vlaku pokračovat v jízdě.

Pendolino je nejrychlejším českým vlakem s cestovní rychlostí až 160 kilometrů v hodině. Vlaky denně šestkrát spojují Prahu s Ostravou a dvakrát Prahu s Brnem a Břeclaví. První dny provozu rychlovlaků potvrdily velký zájem cestujících. Denně je v průměru využívá asi 1500 lidí, což potvrzuje i Aleš Ondrůj.

"Vytíženost je velmi vysoká. My dokonce některé spoje máme vyprodány již dopředu. Týká se to zejména ranních spojů, které jedou z Ostravy do Prahy a pak podvečerního spoje, který odjíždí z Prahy do Ostravy. Jinak zájem cestujících o tyto spoje je velmi vysoký. Navíc řada cestujících je zcela nových. Dříve jezdili například autem, teď dávají přednost vlakům Pendolino. Je tam také řada cestujících, kteří jezdí mezi letištěm Praha a Ostrava a využívají tu službu komplexně včetně návazného spoje Airport Expres."

Přebírání vlaků provázela řada problémů. Ten největší byl s trakčním napájením, což dlouho znemožňovalo nasazení rychlovlaků do běžného provozu. Výrobce totiž dostatečně nerespektoval, že na železničních tratích v České republice existují systémy na stejnosměrný i střídavý proud. Vyřešit se ještě musí problém se vzduchovými brzdami, které plně neodpovídají českým normám. Generální ředitel Českých drah Josef Bazala ale ujistil, že bezpečnost cestujících není v Pendolinech v žádném případě ohrožena.