S kým bude ČSSD vládnout krajům?

Regionální politická mapa České republiky změnila barvu z téměř výlučně modré na čistě oranžovou. To je hlavní symbol výsledků voleb do krajských zastupitelstev, kde ČSSD nevídaným způsobem vytlačila občanské demokraty z pozice vítěze. Jaké to může mít praktické důsledky v krajích? A ovlivní tyto volby politiku i na celostátní úrovni? Nebo naopak?

ODS dosud dominovala ve všech krajích, vyjma jihomoravského s vůdčí pozicí lidovců. Tato převažující dominance trvala dvě volební období, kdy sociální demokraté obvykle končili na třetí, dokonce až čtvrté příčce. Kromě ODS v regionech tradičně patří silné pozice i lidovcům a komunistům. Ač se tedy podle preferencí a s ohledem na atmosféru ve společnosti dalo vítězství sociální demokracie čekat, jeho rozsah je alespoň co do barevné symboliky impozantní. V praxi je ovšem situace složitější. ČSSD nemá nikde absolutní většinu a bude muset hledat koaliční partnery.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a předseda KSČM Vojtěch Filip, foto: ČTK
Teoreticky by se sice ostatní strany mohly dohodnout na koalicích bez vítěze, v praxi tomu však brání odpor občanských i křesťanských demokratů ke spolupráci s komunisty. Ti ale nevadí sociálním demokratům, vyplynulo z odpovědi předsedy ČSSD Jiřího Paroubka na otázku, s kým bude jeho strana jednat o spolupráci: "Především s lidovci a také s komunisty a budeme hledat určitý programový průnik a věřím, že ho najdeme. Tohle je věc těch krajských organizací a je tedy nejméně pravděpodobné, samozřejmě, že vznikne nějaká koalice s ODS."

Velké koalice hlavních celostátních rivalů přitom dosud nebyly ničím neobvyklým. Ovšem za dominace ODS, což za nové situace například liberecký krajský lídr ČSSD Stanislav Eichler do budoucna vylučuje: "Ta koalice, která trvala mezi občanskými demokraty a sociální demokracií poslední dvě volební období, byla nedůstojnou koalicí, kde naši zastupitelé hájili zájmy občanských demokratů. Já jsem řekl jasně několik dnů před volbami, že je konec koalicím, kde bychom nehráli důstojnou roli, a proto jsme prohlásili, že s občanskými demokraty za současného stavu nepůjdeme do koalice. A to samozřejmě trvá."

Členové vedení ODS, foto: ČTK

ODS zpravidla také odmítá vstupovat do krajských spojenectví s levicovým soupeřem. V některých regionech se však zástupci obou stran přece jen sešli, byť mluví spíše o jen předběžných a informativních kontaktech. Jak ale zdůraznil středočeský volební lídr ČSSD David Rath, není kam spěchat a jednat lze i dalších 14 dní. Což má logiku, protože koncem týdne proběhne druhé kolo voleb do třetiny senátu, kde jsou obě strany hlavními soupeři. Konec tohoto klání by mohl utlumit ostří některých sporů.

O celkové politické atmosféře ovšem může rozhodnout středeční hlasování o důvěře vládě. Zatímco lídr ČSSD Paroubek je kvůli tomu ochoten vzít na milost dva bývalé poslance své strany, kteří umožnili vznik Topolánkovy vlády, kabinet si zase do poslední chvíle nebude jistý hlasem zelené poslankyně Věry Jakubkové, která připisuje předsedovi strany Martinu Bursíkovi vinu za volební debakl zelených a uvažuje o výzvě na jejich odchod z vlády. Místopředseda ODS Pavel Bém ale věří v zachování vládní sestavy: "Celé koaliční vládě dneska nezbývá nic jiného, než před druhým kolem senátních voleb prostě podpořit vládu."