Šéf elitního policejního útvaru Jan Kubice měl být údajně zavražděn

Jan Kubice

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice měl být údajně zavražděn. Vyplynulo to z odposlechů lidí, kteří chystali podvod s penězi Evropské unie. Policie je už zatkla a obvinila.

Krátce před parlamentními volbami Jana Kubiceho veřejnost skoro neznala. Ale zpráva, kterou přednesl před poslanci výboru pro obranu a bezpečnost působila jako rozbuška. Kubice v ní tvrdil, že se premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident snaží ovlivňovat citlivé kauzy. Dokument, kterému se od té doby říká 'Kubiceho zpráva', unikl do tisku. Sociální demokracie se proti němu ohradila a tvrdila, že jí zpráva ubrala hlasy voličů.

Útvar Jana Kubiceho teď šetří podvod s prostředky Evropské unie a zdá se, že příprava jeho vraždy má souviset právě s touto kauzou. Podvodu se měli dopustit bývalý šéf kabinetu premiéra Zdeněk Doležel, starosta Budišova na Třebíčsku Ladislav Péťa a úředník ministerstva zemědělství. Třicet milionů chtěli získat tím, že nadhodnotí opravu zámku v Budišově. S tím ale nesouhlasil architekt Marek Řičař, který policii na chystaný podvod upozornil.

Zámek v Budišově, foto: Jiří Sedláček - Frettie, CC BY 3.0 Unported
Případem se zabývala televize Nova. Mezi skupinu se podařilo proniknout spolupracovníkovi televize, který několik měsíců natáčel skrytou kamerou přípravu zločinu, říká reportér Janek Kroupa.

"My jsme se na policii obrátili někdy na přelomu června a července, kdy jsme zjistili, že lidem, které máme v té skupině, hrozí nebezpečí. Pak se ukázalo, že v té době už policie několik týdnů prověřuje podezření, že Zdeněk Doležel připravoval vraždu plukovníka Kubiceho. A shodou okolností skupina lidí, kteří tu vraždu měli potenciálně vykonat, dostala testovací úkol na těch mých lidech ve skupině."

Oni už je v té době odhalili?

"Ne, oni nevěděli, že to jsou moji lidé. Já jsem měl jednoho člověka na straně s nimi. Od toho jsem měl informace, že něco připravují. A na druhé straně byl architekt Řičař, který v té době v podstatě také pracoval ve shodě se mnou a natáčel na skrytou kameru všechny schůzky, které byly, ale on na tom podvodu odmítl participovat."

Kolik materiálu jste natočili?

"Přes dvacet hodin materiálu skrytých kamer."

Zdeněk Doležel, foto: ČTK
Z odposlechů podle serveru Aktuálně.cz vyplývá, že šéf útvaru elitních policistů Kubice měl být nejprve diskreditován v médiích, obviněn Inspekcí ministra vnitra a postaven mimo službu. Teprve poté měl být zabit, ale tak, aby to vypadalo, že pod tlakem okolností spáchal sebevraždu. Policie má podle serveru podezření, že první část tohoto plánu, tedy skandalizace, už začala. Někteří novináři totiž v minulých dnech obdrželi stostránkový dokument s názvem Obchodní a majetkové vztahy rodiny plk. Jana Kubiceho.

Policie již hlavní aktéry zatkla a obvinila. ODS popřela, že by vyšetřování údajného podvodu s penězi EU bylo zahájeno na politickou objednávku. Sociální demokracie se od svého někdejšího člena Doležela distancovala, starostu Péťu místní organizace na popud vedení ČSSD ze strany vyloučila, uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

"Myslíme si, že tu platí presumpce viny. To je jednoznačné, protože je to člověk, který je veřejně činný. Je to člověk, který se prostě do tohoto případu zapletl."

Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič v souvislosti s touto kauzou dočasně zastavil financování všech projektů na čerpání peněz z evropských fondů. Navíc chce prověřit projekty od konce roku 2004.