Severoatlantická aliance je ochotna vyslat své vojáky do Makedonie - Česká republika se do této operace zapojí

jednotka SFOR

Česká republika se zapojí do případné mírové operace Severoatlantické aliance v Makedonii. Rozhodl o tom ve středu vládní kabinet s tím, že do oblasti Makedonie by byla vyslána specializovaná výsadková rota 43. mechanizovaného praporu. Více k tomu Eva Petržílková.

Severoatlantická aliance ve středu oznámila, že je ochotna vyslat do Makedonie vojáky, aby dohlíželi na odzbrojení albánských povstalců, pokud se na tom s ní dohodne makedonská vláda. Operace, které se zúčastní dva až čtyři tisíce vojáků, má být výlučně mírová. Vojáci by totiž měli dohlížet na dobrovolné odzbrojování albánských povstalců.

Na připravované mírové operaci se budou podílet také čeští vojáci. O vyslání maximálně sto dvaceti příslušníků specializované výsadkové roty rozhodla ve středu vláda. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka je česká jednotka schopna dostavit se během čtyř dnů od obdržení rozkazu na místo určení.

"Jednotka, kterou posíláme do Jugoslavie, má organickou strukturu úplně totožnou jako mají jednotky v operaci KFOR a SFOR. Početně je to do stodvaceti lidí. Koneckonců je to jednotka, která již dvakrát byla v operaci KFOR respektive SFOR nasazena. Čili je to jednotka s výraznými zkušenostmi z působení v mírových operacích."

Ministr Tvrdík dále ocenil, že vláda rozhodla o české účasti v Makedonii tentýž den, kdy o podmínkách případné mírové operace v této balkánské zemi jednala Severoatlantická rada. Operace se podle ministra uskuteční za splnění několika podmínek: "Odzbrojování bude zahájeno až po dosažení politické dohody obou stran. Operace proběhne v přátelském prostředí, to znamená, že odevzdávání zbraní nebude vynucováno silou. Uzavřena bude také dohoda o statutu sil NATO na území Makedonie." Jak český ministr obrany připomněl, právním základem pak bude formální pozvání vlády Makedonie. Ozbrojené síly této země budou staženy na svoje základny a mezinárodní společenství zajistí monitorování celého procesu a následná opatření pro posílení důvěry.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio