Sexuální harašení a smlouvy na dobu neurčitou definuje nový zákoník práce
Možnost zaměstnavatelů řetězit smlouvy na dobu určitou skončí. Zároveň se před ženami a muži, které jejich nadřízený či nadřízená sexuálně obtěžuje, otevírají nové šance, jak se bránit. Od 1. března totiž začíná platit novela zákoníku práce, která tyto oblasti upravuje a přesněji definuje.
"Zdaleka to nebude prováděno ad absurdum, jak se mohou zaměstnavatelé obávat, protože nejsme Spojené státy americké. Když si například srovnáte feministické hnutí v Americe a v Čechách, tak vidíte, že české feministické ženy nejsou tak militaristické jako americké. Takže není se třeba obávat, že by zde docházelo k nějakým absurdním soudním sporům mezi zaměstnankyní a zaměstnavatelem například kvůli tomu, že jí zaměstnavatel pochválil hezké šaty."
Jak se bude v praxi naplňovat novela zákoníku práce, neví ani samotní soudci a právníci, tvrdí děčínský advokát Narcis Tomášek.
"Je to vlastně zasazená květina do úplně jiného prostředí, než kde je zvyklá kvést. Pokud mě sekretářka osočí, že jsem jí řekl miláčku a pohladil jí na nemístných místech, kde se sekretářky nehladí, pak já musím prokázat, že to není pravda. Je jen na mě, jak to prokážu. Pokud ne, tak mám smůlu."
Zákoník práce kromě definování sexuálního obtěžování řeší také pracovní smlouvy na dobu určitou. Termínové smlouvy mohou být uzavírány maximálně na dobu dvou let. Například Miloš Vajner, podnikatel z Liberce upozorňuje, že si lidé stejně najdou způsob, jak toto omezení obejít.
"Není problém mít dvě firmy a lidi střídat. Jednou dělají pro tu a po druhé pro onu firmu. Přitom první firma dělá dodavatelské služby té centrální firmě. Není žádný problém obejít něco, co někdo vymyslel za jiným účelem."
Možnosti řetězení časově omezených smluv využívali často například ředitelé škol, kteří s učiteli ukončili pracovní poměr před prázdninami a po nich je opět zaměstnali. Některé malé firmy se také tímto způsobem jistily pro případ, že by se dostaly do problémů s vyplácením mezd. Platná novela zákoníku práce však tento způsob uzavírání smluv nepovoluje. Zákoník práce vyhrazuje výjimku jen pro firmy najímající pracovníky pouze na sezónu nebo v případě mimořádných zakázek.