Seznam UNESCO možná brzy rozšíří Žatec - město chmele

Žatec, foto: SchiDD, CC BY-SA 4.0

Česko si letos připomíná 25 let od zapsání tří měst na seznam UNESCO. V roce 1992 se na něm objevila historická jádra Prahy, Českého Krumlova a Telče. Na seznamu je dnes přes tisíc památek z celého světa, Česko jich má 12. Mluví se o kandidatuře Žatce, který je proslavený chmelem, kandidatuře lázeňských měst i Krušnohoří.

Aktuální mapa památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO,  zdroj: NordNordWest,  CC BY-SA 3.0 DE
Jak příprava probíhá? Je zápis do UNESCO komplikací pro běžný život a výstavbu? Nejen na tyhle otázky odpověděla Dita Limová z ministerstva kultury:

"Podle rozlohy naší země jsme mezi prvními 25 státy na světě, co do počtu zapsaných památek."

Je naděje, že by se seznam ohledně ČR v nejbližší době rozšířil? Mluví se o kandidatuře Žatce, jakožto města chmele, o kandidatuře lázeňských měst. Mají šanci na zápis?

"My doufáme, že ano. Zápisy jsou čím dál tím komplikovanější. Součástí každé nominace musí být analýza, která srovnává, co je po světě v té které oblasti postaveno. Každá památka musí mít vytvořený svůj plán správy, který ukazuje, jaké s ní máme plány. Nejblíže vítězství, jak doufáme, je nominace Žatce - města chmele. Jsou zde unikátní architektonické památky z oblasti zpracování chmele, jeho skladování, sušení. Pokud jde o další nominace, tak v lednu budeme předkládat oficiální nominaci kulturní krajiny hřebčína v Kladrubech nad Labem. Další nominací je hornický region Krušnohoří, na které pracujeme společně se saskými kolegy. Také ji budeme předkládat oficiálně v lednu. Je to nominace, která musela být přepracována, protože to první hodnocení pro nás nedopadlo úplně příznivě. Dalším projektem jsou lázeňská města. Spolupracuje na něm dohromady sedm zemí. Za Českou republiku jsou mezi lázeňskými městy Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Tam ještě potřebujeme nějakou dobu na přípravu."

Dita Limová,  foto: Magdalena Hrozinková
Je pravda, že v současné době dává UNESCO tak trochu přednost mimoevropským památkám?

"Je to tak. Evropa je plná krásných historických center, kostelů, klášterů. Seznam je Evropou trochu přeplněn. Pak jsou regiony, které mají také krásné stavby, ale úplně jiného typu, které se na seznam zatím nedostaly. Mohou to být hliněné stavby z Afriky nebo dřevěné paláce z Asie. Geografická rovnovážnost je meta, ke které by UNESCO rádo směřovalo, i když to někdy není úplně jednoduché. Historických center je už na seznamu hodně, takže je třeba hledat jiný typ památek, jako jsou industriální stavby nebo komplexy či moderní architektura."

Otáčivá divadelní scéna v Českém Krumlově,  foto: Ondřej Tomšů
V posledních letech se hodně mluvilo o přírodním divadle v Českém Krumlově a o výškových budovách v Praze. Hrozí stále těmto městům sankce?

"Je to velmi ožehavé téma, protože každá z těch dvou památek byla zapsána kvůli nějaké hodnotě, kterou je třeba chránit. Otáčivá divadelní scéna v Krumlově má určitě spoustu příznivců, ale bohužel stojí v části barokní zahrady, kde to původní prostředí poněkud narušuje. Bylo by třeba najít nějaké vhodné řešení pro obě strany, aby příznivci divadla mohli dál chodit, a točit se na tomto zvláštním hledišti, a zároveň aby milovníci barokních zahrad si je mohli nerušeně prohlížet. Po dlouhé době si myslím, že vůle je na všech stranách, tak doufám, že se to brzy vyřešit podaří. A pokud jde o Prahu, ta je krásným historickým centrem, ale zároveň moderním velkoměstem. Je třeba přemýšlet, jak to udělat, aby se město rozvíjelo pro svoje obyvatele, aby sem rádi jezdili turisti, a zároveň nás moc nepřehltili. A aby byly všechny architektonické skvosty ochráněny bez toho, že kolem nich vyroste hradba nějakých mrakodrapů na horizontu. Je to velký tlak, a je poměrně těžké, si s těmi věcmi poradit. Doufáme, že Praha nepůjde cestou Vídně, která se ze stejných důvodů, kvůli developerským tlakům a projektům výškových staveb blízko historického centra, ocitla letos na seznamu památek světového dědictví v ohrožení."

Selské baroko v Holašovicích,  foto: Ben Skála,  CC BY-SA 3.0
V současné době se hodně mluví o zahlcenosti některých měst turisty. Zmiňují se často Benátky. Týká se to i Prahy. Český Krumlov si také stěžuje.

"Otázka cestovního ruchu je světové téma. Každý je určitě rád, když k němu přijedou turisté podívat se na pěkné město. Ale když už jich je víc, než místních obyvatel, centrum se změní ve skanzen turistických suvenýrů, a člověk si tam nemůže dát pivo za normální cenu, tak je kvůli tomu spíš naštvaný."

Které z českých památek UNESCO byste vy doporučila zahraničním turistům?

"Mně se velmi líbí historická ves Holašovice. Má neodolatelné kouzlo jihočeského baroka, které nikde jinde není. Mám také velmi ráda poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tam to santiniovské baroko na vás dýchá."