Šichtařová: Nezaměstnanost by měla být v Česku mnohem nižší

Analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová, foto: Zdeněk Vališ

Míra nezaměstnanosti v prosinci stoupla na 8,9 procenta z listopadových 8,4 procenta. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. V nezaměstnanosti je tak Česko zhruba na průměru Evropské unie. Podle ekonomů to ale není důvod ke spokojenosti. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Ekonomy zveřejněné výsledky nepřekvapily. Takový prosincový vývoj předpovídali. Podle analytiků bylo jasné, že se nezaměstnanost kvůli ukončení sezónních prací přiblíží k devítiprocentní hranici. To je na první pohled o trošku víc než činí průměr Evropské unie. Evropský statistický úřad ale na rozdíl od našich statistiků nepočítá mezi nezaměstnané ty osoby, které je obtížné na trhu práce reálně zaměstnat. Jsme tedy v podstatě na evropském průměru, což potvrzuje i analytik České spořitelny Petr Zahradník.

"Jsme jakýsi lepší průměr. Nicméně ten průměr je poměrně početný, takže tvrzení, že česká míra nezaměstnanosti je v podstatě srovnatelná a evropským průměrem, je pravdivé tvrzení."

Dá se ale průměr považovat za úspěch? V Česku se nezaměstnanost dlouhodobě mírně snižuje. Ekonomika vytváří nová pracovní místa, hodně pomáhají zahraniční investoři. Ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha dosavadní vývoj uspokojuje.

Analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová,  foto: Zdeněk Vališ
"Každoročně téměř sto tisíc lidí získá pracovní místo díky aktivní politice zaměstnanosti, podpoře investic, přírůstových programů. Pokud by tomu tak nebylo, byli bychom možná ve stejné situaci, jako je dnes Polsko, Slovensko nebo východoněmecké země, kde je nezaměstnanost oproti Česku dvojnásobná. Přitom jsme vycházeli z porovnatelných podmínek."

Mnozí ekonomové ale poukazují na fakt, že česká ekonomika rychle roste, a proto by logicky měla více klesat i nezaměstnanost. Myslí si to i analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

"Naše ekonomika roste mnohem rychleji než je průměrný růst v Evropské unii. To také naznačuje, že by čistě teoreticky měla rychleji klesat míra nezaměstnanosti. To se ale neděje."

Za hlavní důvod pomalého poklesu míry nezaměstnanosti považuje Markéta Šichtařová malou pružnost trhu práce.

"Lidé se nestěhují za prací. Zaměstnavatelé nenajímají nové zaměstnance na částečné úvazky. Přijetí nebo propuštění zaměstnance je procedurálně velmi složité a hlavně drahé. V některých případech dokonce činí náklady zaměstnavatele na zaměstnance až dvojnásobek čisté mzdy."

Na míru nezaměstnanosti ale bude mít zřejmě vliv více faktorů. Vždyť nižší nezaměstnanost než v Česku mají nejen Velká Británie a Irsko, tedy země s nejvíce liberálním trhem práce, ale třeba také Švédsko, země s vysoce rozvinutým sociálním systémem. Českým problémem, který má v podstatě regionální charakter, je vysoká strukturální nezaměstnanost. Zejména na severu Čech a Moravy je vysoký počet osob, které kvalifikačně nevyhovují poptávce po pracovní síle. Tento problém se asi těžko podaří vyřešit pouze vysokou mobilitou pracovní síly. Ostatně celá Evropa, má poněkud jinou tradici než Spojené státy. To připouští i Markéta Šichtařová.

"Já se bojím, že otázkou možná dvaceti třiceti let toto zpružnění trhu práce rozhodně není."

Premiér Jiří Paroubek se v neděli v televizi Prima nechal slyšet, že hospodářský růst umožní v příštích letech snížit nezaměstnanost až na šest procent. Tím by se Česko podle Paroubka dostalo mezi nejúspěšnější země Unie.