Sklárny v Poděbradech a Světlé nad Sázavou končí

Foto: ČTK

O nelehké situaci, ve které se dlouhodobě nachází koncern Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus, jsme už dříve informovali. Koncern se potýká s nedostatkem provozního kapitálu, minulý týden podal insolvenční návrhy nejen na BCT a Porcelu Plus, ale i na dceřiné firmy např. Karlovarský porcelán nebo Sklárny Bohemia Poděbrady.

Foto: ČTK
Vedení Bohemia Crystalex Trading v úterý oznámilo konec výroby ve sklárnách Sklo Bohemia ve Světlé na Sázavou a ve Sklárnách Bohemia v Poděbradech. Zachována zůstane výroba pouze v sázavských sklárnách a Novém Boru.

Ve sklárnách specializujících se na výrobu olovnatého křišťálu ve Světlé nad Sázavou šlo v úterý do práce, z celkového počtu 1250 zaměstnanců, jen několik lidí, kteří měli zajistit vypuštění posledních dvou sklářských van. Krize podniku je pro Světlou na Sázavou velkou ranou. Problémy působí nejen zaměstnancům, ale také obchodním partnerům.

Končí také výroba olovnatého křišťálu v poděbradských Sklárnách Bohemia. Jaká je v podniku situace, to přímo na místě zjišťoval kolega Vilém Faltýnek.

Foto: ČTK
"Sklárny Bohemia Poděbrady zastavily tavicí pece a 450 zaměstnanců ze 480 má nařízenou dovolenou. Zbylých 30 pracovníků pokračuje v kompletaci polotovarů při co nejmenší energetické náročnosti."

Co je zdrojem problémů, v nichž se sklárny nacházejí?

"Ředitel podniku Jaroslav Seifert upozorňuje, že sklárny jsou součástí konsorcia a problémy tedy vznikají na jiné úrovni než je tento jednotlivý podnik. On sám říká, že za situaci necítí zodpovědnost. Za problémy určitě podle něj stojí nejasnosti z období privatizace a posilující koruna, ale ještě při 18 korunách za dolar byli prý v Poděbradech schopni situaci zvládat a vyvažovat. Momentálně se zde čeká na příchod správce konkurzní podstaty."

Výkonný ředitel skupiny Bohemia Crystalex Trading Vlastimil Bažant uvedl, že další osud skláren ve Světlé nad Sázavou a Poděbradech závisí na jednání insolvenčního správce a vyloučeno není ani úplné uzavření podniků.

Foto: ČTK
Představitelé sklářských odborů v úterý vyzvali stát a banky ke změně postojů při financování skupiny Bohemia Crystalex Trading. Banky by měly podle odborářů odblokovat účty k nezbytnému financování provozu, ministerstvo financí by se, jako správce vlastnických práv státu ve skupině, mělo okamžitě aktivně zapojit do řešení situace.

Ministr financí Miroslav Kalousek ale v pondělí zopakoval, že intervence státu je vyloučena, protože by šlo o veřejnou podporu.

"Já ujišťuji, že ministerstvo financí v rámci těch nástrojů, které má v dané legislativě k dispozici, dělá maximum. Zrovna tak otevřeně říkám, že jakákoli intervence veřejnými prostředky, tedy, že by stát oddlužil nebo na sebe převzal břemeno, je vyloučena."

S přístupem státu ale nesouhlasí předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec.

"Úplně mě děsí vyjádření našich představitelů státu, kteří říkají, že stát nemůže nebo nesmí do těchto procesů zasahovat. Já si myslím, že si musíme uvědomit to, že stát není v tomto případě obyčejným rozhodčím na poli obchodní soutěže, ale stát je v těch společnostech velmi významným vlastníkem. V tom sklářském holdingu drží 49% akcií a v porcelánu dokonce 65%. Stát má tedy povinnosti jako každý jiný vlastník a já bych očekával, že se stát se do toho procesu vloží do daleko aktivněji, než se doposud zdá."

Pokud se stát nadále nebude více angažovat, nevylučují odboráři ani protestní akce.