Skleněné fotografie nikdy nevyblednou

foto_sklo2.jpg

Fotky na tričku nebo na hrníčku, to už je dnes samozřejmost. Ale zatavená fotografie ve skle, která nikdy nevybledne? Tento unikátní technologický postup se podařil jako jediným v Česku manželům Pecháčkových z Českého Krumlova. O výrobě skleněných fotografií si s nimi povídala Zdeňka Kuchyňová.

Stará alba a v nich vybledlé fotografie. To má doma snad každý. Možná by jste si přáli, aby fotografie lidí nebo míst, která máte rádi, vydržely na věky. To nabízí skleněné fotky, na kterých pracovali manželé Pecháčkovi. Ty zůstanou pořád stejné. Obecně jde říct, že obrázky jsou vytvořeny tenkými vrstvami barevných skel natavených na skelné podložce. Na první fotografii pracovali neuvěřitelných 6 tisíc hodin. Teď už jim výroba trvá jediný den.

Josef Pecháček pracoval dlouhá léta ve sklárnách na Jindřichohradecku a právě zkušenost mu pomohla docílit toho, o co se jiní marně pokoušeli. A inspiroval se tím, co už existuje.

"A to je barevná fotografie na keramice. Odsud vznikla myšlenka vzít tento způsob výroby a aplikovat ho do skla. Čili původní záměr byl ty obrázky zatavit do skla. To se nám svým způsobem podařilo, ale museli jsme vyvinout vlastní barvičky."

Barvy musí odolat obrovskému žáru, jak vysoké jsou teploty?

"Já bych to rozdělil na dva momenty. Pokud to děláme jenom na skle, tak to musí vydržet teploty 570 stupňů. Pokud se to přežene, tak se spíš zdeformuje sklo a zároveň také odbarví zpravidla červené a žluté odstíny. Pokud to zatavujeme do skla, tak to musí přežít teplotu alespoň 700 Celsia."

Vy jste jediní v republice, kteří dělají tuto technologii?

"Pokud mluvíme o zatavené barevné fotografii, tak jsme jediní. Pokud můžu třeba posoudit to, co jsem viděl od Italů, všichni používají keramické barvičky a aplikují je na sklo. Problém je v tom, že aby keramická barvička měla lesk a vypadala hezky, tak je potřeba ji vypálit na teplotu nejméně 750 stupňů, což v případě skla není možné docílit a barvičky jsou na tom matné a nevypadá to dobře."

Foto: www.fotosklo.cz