Skupina polárníků si připomene výpravu k pólu vzducholodí

r_2100x1400_radio_praha.png

Skupina polárníků si připomene legendární výpravu k Severnímu pólu vzducholodí Italia. Té se před 80 lety zúčastnil i přední český badatel František Běhounek. Duchovním otcem projektu, nad nímž převzala záštitu Akademie věd, je český polárník Václav Sůra.

František Běhounek po návratu z expedice k Severnímu pólu vzducholodí Italia, foto: ČTK
Český fyzik a chemik František Běhounek byl polárním badatelem v oboru atmosférické elektřiny a kosmického záření. Před 80 lety se zúčastnil expedice k Severnímu pólu vzducholodí Italia, kterou vedl italský letec a polárník Umberto Nobile. Po překonání pólu ale vzducholoď ztroskotala. Většinu členů výpravy včetně Běhounka pak zachránil sovětský ledoborec Krasin. A právě památce populárního českého polárníka je podle Václava Sůry současná expedice věnována.

"Celou expedici jsem dlouho připravoval. Největší problém byl sehnat 'parťáka' na cestu. Oslovil jsem proto několik polárníků, jak tuzemských, tak světových a nakonec mi odpověděl s velkou radostí australský cestovatel a polárník profesionál Eric Philips. Je to asi jeden z nejslavnějších současných australských cestovatelů. Potkal jsem se s ním už při expedici na Severním pólu 2005. Sejdeme se v Longyerbyenu na Špicberkách a odtud vyrazíme na běžkách klasickým způsobem tak, že veškerou výstroj potáhneme za sebou napříč arktickým pohořím a náš cíl je místo, odkud vzducholoď Italia v roce 1928 startovala. Je to vesnička Ny Alesund a přímo zátoka Kings Bay. Je to nejsevernější trvale obydlené místo na planetě."

Václav Sůra, foto: ČTK
Co považujete za největší překážku?

"V cestě, kterou jsme si stanovili, nám stojí 3 zamrzlé fjordy. Jsem pověstný svými ledovými koupelemi, ale věřím, že smůlu už jsem si vybral cestou na severní pól, kdy pode mnou praskl led. Kvalita ledu je rok od roku horší z pohledu toho proboření. Další největší nebezpečí Špicberk je lední medvěd. Budeme vybaveni zbraní, sadou světlic, budeme mít zabezpečovací systém na noc, který se kolem stanu musí rozprostřít. Takže v tom měřítku nebezpečí je asi největší lední medvěd."

Budete informovat ze své výpravy noviny, rozhlas nebo televizi?

"Budu tam mít poprvé v životě možnost na svůj web přímo předávat denně zprávy. Budu mít sebou satelitní telefon, přenosný počítač a digitální foťák, takže s pomocí téhle sady budou moci návštěvníci mých internetových stránek (www.vaseksura.com) sledovat každý den novou zprávu s novou fotografií, jak postup probíhá."

Kolik budou vážit vaše zavazadla?

"Odhadujeme výstroj a výzbroj kompletně kolem osmdesáti kilogramů, podobně jako když jsem šel na Severní pól. Na pochod 180 kilometrů, jsme si i s rezervou dali 10 dní."

Kdy vyrážíte?

"Start expedice je pro mě 10. března, kdy odletím směrem na Špicberky. Tam máme 11. března domluvené, že přiletí Australané a všichni se tam sejdeme v Longyerbyenu. Druhý den, 12. března strávíme přípravou výstroje a nahlášení expedice u guvernéra, protože panu Běhounkovi povezu k uctění památky nerezovou pamětní desku věnovanou českými polárníky a Akademií věd České republiky. Takže vyřídíme všechny nezbytné formality a 13. března ráno vyrážíme."