Slovensko je členem NATO

Litevský premiér Algirdas Brazauskas (vlevo) a slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, foto: ČTK

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda spolu s šesti dalšími kolegy ze střední a východní Evropy odevzdal v pondělí ve Washingtonu ratifikační listiny o přístupu k NATO. Na slavnostní ceremonii v Bílém domě přivítal americký prezident George Bush v alianci vedle Slovenska také Bulharsko, Slovinsko, Rumunsko, Lotyšsko, Litvu a Estonsko. O to, co tento krok znamená nejen pro Slovensko, ale také pro Českou republiku, se zajímal Josef Kubeczka.

Litevský premiér Algirdas Brazauskas  (vlevo) a slovenský premiér Mikuláš Dzurinda,  foto: ČTK
Význam vstupu Slovenska do Severoatlantické aliance shrnul v pondělí ve Washingtonu pro Český rozhlas premiér Mikuláš Dzurinda. Řekl, že pro jeho zemi neexistuje k NATO žádná bezpečnostní alternativa.

"Členství v NATO přece přináší našim zemím nejširší, největší, nejsilnější možnou a dostupnou obranu a ochranu. To je klíčové. Pouze bezpečná a mírově se vyvíjející země může i prosperovat."

Vstup Slovenska do aliance ovlivní také spolupráci mezi Prahou a Bratislavou. Podle premiéra Dzurindy je rozpracováno více projektů.

"Budeme spolupracovat v oblasti boje proti ilegální migraci, budeme se spolu připravovat na vstup do Schengenského systému. Stále je podle mého názoru i projekt 'modrého nebe', tedy sdílení prostředků našich vzdušných sil pro zajištění společného operování nad Českou republikou a nad Slovenskou republikou."

Premiér Dzurinda také připomněl, že ke vstupu jeho země do NATO napomohly i nové členské státy Česko, Polsko a Maďarsko, které se staly členy aliance v roce 1999 v první vlně rozšiřování.

Karel Kovanda
Čeští politici vstup Slovenska do NATO přivítali. Je to podle nich v mnoha ohledech pozitivní krok. Třeba i proto, že Česká republika přestala být hraniční zemí NATO. Na hlavní pozitiva, která pro nás plynou z rozšíření Severoatlantické aliance o Slovensko, jsem se zeptal českého velvyslance při NATO v Bruselu Karla Kovandy.

"Členství Slovenska v Severoatlantické alianci bylo vždy strategickým záměrem České republiky. My jsme tady vždy říkali, že bez ohledu na to, která politická strana je u vlády na Slovensku, je v zájmu naší republiky ze strategického hlediska důležité, aby Slovensko v NATO bylo. Jeden přístup je geografický. Prostě nemůže škodit, když máme ze všech stran spojence, ať už alianční, nebo alespoň, v případě Rakouska, evropskounijní. To je jedna základní věc. Druhá obdobně základní je, že naše země spolupracují velice těsně, a to i ve vojenských otázkách. Mít Slovensko ve stejné organizaci, ve které jsme my, umožňuje umocnit tuto naši spolupráci. Ona se už dnes projevuje v Kosovu, kde působí společný česko-slovenský prapor. Další možnosti jsou teď otevřeny velmi, velmi široko."

Neshledáváte tedy žádná negativa?

"V tom, že je Slovensko členem aliance, nevidím vůbec žádné negativum."