Slovenský trenér chce s českým týmem postoupit na ME

Igor Prieložný, foto: ČTK

Ostrá premiéra čeká slovenského trenéra Igora Prieložného na české lavičce. Stojí před ním jednoznačný cíl - úspěšně zvládnout kvalifikaci ME 2007. Do skupiny navíc nalosovali našim borcům kromě Maďarska a Dánska také celek Slovenska.

Igor Prieložný,  foto: ČTK
Trenér české reprezentace však rozhodně netrpí obavami, že by zápas ve své domovině psychicky nezvládl.

"Dokáži tento problém vzít profesionálně. Přišel jsem do Česka, abych se s mužstvem kvalifikoval na ME a tím pádem udělám všechno pro to, abychom v Bratislavě udělali první krok."

Češi mají poměrně dobré vylosování jednotlivých zápasů, neboť budou finišovat dvěma duely v domácím prostředí. Na druhé straně je čeká ošidný úvod v Bratislavě. Přesto považuje Prieložný tuto strukturu utkání za výhodnou.

"Myslím, že ano. První zápas na Slovensku je takový orientační. Ukáže se, jak si stojíme. Může vyvolat velmi optimistickou náladu, ale budeme muset i dále dávat velký pozor."

V úvodu kvalifikace bohužel nemůže počítat se službami našeho nejlepšího blokaře Martina Lébla. Trenérovi se ho nepodařilo přesvědčit ani pro první utkání na Slovensku.

"Velmi jsem ho prosil, aby nastoupil alespoň na Slovensku. Z psychologického hlediska je kvalifikace hodně důležitá. Není ale zdravotně fit a tak řekl, že by nebyl platným hráčem. Já jsem jiného názoru, protože jenom tím, že by byl na hřišti, tak i kdyby nedostal ani jeden míč, tak jen jeho jméno by nám dávalo nějaké tři body do setu."

Současný kouč našich volejbalistů odhalil i příčiny určité stagnace mužského "nároďáku".

"Byli jsme velmi blízko evropské špičce, tzn. dostat se na medailovou pozici. Od ME v Ostravě 2001 nám špička trochu uniká - z různých příčin. Ta hlavní je, že se nám v průběhu pěti let změnila základní šestka a my nejsme schopní, alespoň jeden olympijský cyklus absolvovat se stabilní sestavou hráčů a přitom hledali vhodné typy hráčů, kteří by do té špičky mohli naskočit. To se svého času např. povedlo Jugoslávii."

Na ambicích našeho mužstva to však nic nemění.

"Jednoznačně i s ohledem na zdravotní problémy některých hráčů, dokonce i základní šestky, máme takové ambice, abychom postoupili z prvního místa."

Pokud by se to nepovedlo, mohou ještě Češi zachránit postup na evropský šampionát úspěšnou baráží.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio