Šmelináři s lístky prý byli od Sazka Arény vytlačeni
Na probíhajícím hokejovém šampionátu se snaží vydělat také mnoho podvodníků. Do oběhu se dostaly falešné vstupenky, čile se mají k světu různí překupníci. Na šmelináře, kteří se v hojném počtu objevili před Sazka Arénou v Praze, si už ale došlápla Česká obchodní inspekce. Podrobnosti zjišťoval Zdeněk Vališ.
"Není to omezování. To, co se děje, sem prostě nepatří."
A co když vám dotyčný kontrolovaný člověk řekne, že si koupil lístek, teď už ho nepotřebuje, tak ho prodává?
"Ano, ať ho prodává, ale za cenu, která je na lístku."
A proč by nemohl prodávat za vyšší cenu?
"Protože zákon to nedovoluje."
To je přece věc nabídky a poptávky.
"Tam je to trochu jinak. Na tom lístku je přímo daná cena. To znamená 250 korun, 350 korun, a když to někdo prodává za sedm tisíc, tak je jednak v rozporu s dobrými mravy, jednak se to takto nedělá."
Kde se podle vašeho názoru stala chyba? Nebylo to ve zvoleném způsobu distribuce lístků na mistrovství světa?
"To nejsem schopen posoudit. Lidé jsou zkrátka podnikaví, ale zvoleným způsobem prodeje porušují zákon."
Generální ředitel České obchodní inspekce vydal příkaz k zásahu proti šmelinářům poté, kdy spekulativní nabídky prodeje vstupenek vyvolaly vlnu rozhořčení hokejových fanoušků i médií. Inspekce postupuje v souladu se zákonem o ochraně spotřebitele, který mimo jiné stanoví povinnost prodávat za ceny v souladu s cenovými předpisy. Podle Jiřího Pěkného se už inspektorům, které doprovázejí policisté v civilu, podařilo šmelináře z nejlukrativnějších míst vyhnat.
"Překupnictví nejde nikdy úplně vymýtit. Ale vytlačili jsme je. Když tam teď půjdete, uvidíte, že se tam pohybují naši inspektoři a těch šmelinářů je tam mnohem méně, než když jsme akci zahajovali. Vytlačili jsme je tam, kde není taková poptávka po lístcích a oni jsou nuceni ty lístky prodávat levněji."
Překupníci jsou ale vynalézaví. V televizi se například objevil záběr na překupníka, který měl na cedulce napsáno: Prodávám zápalky za 6 tisíc korun a k tomu dám lístek zdarma.
"Podařilo se nám toho člověka zkontrolovat. Bude s ním zahájeno správní řízení. Jsme připraveni i na tuto eventualitu, že prodejci začnou měnit taktiku."
Ve správním řízení může šmelináři hrozit pokuta až jeden milión korun. Maximální bloková pokuta na místě činí pět tisíc korun. Asi čtvrtinu kontrolovaných a pokutovaných překupníků tvoří podle České obchodní inspekce cizinci. Nejvyšší pokutu sedm tisíc zatím zaplatil jeden britský občan, který byl přistižen dvakrát. Pracovníci inspekce uvítali, že ke kontrolám se nyní připojil i pražský magistrát, který využívá vyhlášku zakazující neevidovaný pouliční prodej. Každopádně základní otázka ale zůstává stále nezodpovězena. Kde se tolik překupníků dostalo k tak velkému počtu vstupenek?