Smutné loučení

Zklamaní fanoušci, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Jako výbuch a totální kolaps označuje český tisk nedělní prohru našich fotbalistů s Tureckem. Čeští fotbaloví reprezentanti selhali v koncovce rozhodujícího utkání o postup do čtvrtfinále a evropský šampionát pro ně skončil po základní skupině. Svěřenci Karla Brücknera neudrželi v závěrečné čtvrthodině dvoubrankové vedení a prohráli 2:3.

Jan Koller se raduje z 55. gólu v reprezentaci, foto: ČTK
Přitom zápas se odvíjel pro naše reprezentanty příznivě. V prvním poločase Turky zřetelně přehrávali a svůj výkon korunovali první brankou, kterou vstřelil v 34. minutě hlavou Jan Koller. Byl to jeho 55. gól v reprezentaci, a jak se později ukázalo, zřejmě poslední, protože tento obr ve středu české útočné řady ohlášený konec svého účinkování v národním týmu potvrdil. V 61. minutě hry přidal druhou branku Jaroslav Plašil a zdálo se, že postup do dalších bojů na evropském šampionátu je na dobré cestě. Jenže čtvrt hodiny před vypršením řádné hrací doby dal Arda Turan první gól Turků a situace na hřišti se rázem změnila. Naši fotbalisté začali bránit, na polovinu soupeře se dostávali sporadicky, a když se k tomu přidala fatální chyba do té doby výtečného brankáře Petra Čecha, bylo dvě minuty před koncem střetnutí vyrovnáno. Kalich hořkosti vypili naši hráči o minutu později, kdy Nihat Kahveci po dalším zaváhání obrany vsítil svou druhou branku.

Trenér českého týmu Karel Brückner, foto: ČTK
Trenér Karel Brückner po utkání rozebíral příčiny porážky svých svěřenců:

"Prostě ubránit třeba šestnáctku nebo ještě hlouběji v devítce a soupeře takto potrápit, i když více méně to tam při druhém, vyrovnávacím gólu rozhodovala chyba, ale pořád jsme tam měli problémy. Třetí gól zřejmě byl kolaps, to si nedovedu jinak vysvětlit. Ztráta takového zápasu, vyrovnání několik minut před koncem na 2:2 vedla ke kolapsu a z toho potom rezultát celého utkání."

Pro Karla Brücknera to byl poslední zápas v roli trenéra české reprezentace. Spolu s ním končí také útočník Jan Koller a záložník Tomáš Galásek. O to víc brankáře Petra Čecha jeho fatální chyba mrzí:

Tomáš Ujfaluši v souboji s Nihatem Kahveci, foto: ČTK
"Tenhle tým měl na to, aby bojoval ve čtvrtfinále a určitě rovnocenně s Chorvatskem. Pro některé to byl poslední zápas, a myslím si, že kluci, kteří oznámili, že končí, si zasloužili lepší konec. Bohužel, když člověk udělá chybu, má si ji umět přiznat, a tahle chyba rozhodla prakticky o tom, že jedeme domu."

Za výkony týmu na evropském šampionátu 2008 se ohlédl kapitán reprezentace Tomáš Ujfaluši:

"Tak špatné to nebylo. Já mohu říct, že jsem samozřejmě na to mužstvo hrdý, protože jsme ukázali dobrý fotbal, ale bez výsledků, což je ve fotbale nejdůležitější. Musíme si přiznat, že jsme chtěli dosáhnout na postup. Ten byl blízko, a tak je to zklamání. Ale na druhé straně si myslím, že jsme se snažili, chybělo tomu prostě štěstí a možná i síly. Je to škoda, protože to bylo blízko. Myslím, že s těmi kluky, kteří asi odejdou, už to nebude možné."

Poslední zápas české reprezentace v tomto složení měl hořkou příchuť i pro české fanoušky, kterých do Ženevy přijelo na deset tisíc.

klíčové slovo:
spustit audio