Sobotka odhalil v Rovně pomník padlým volyňským Čechům

Ve středu byl na Ukrajině v rámci oslav konce války odhalen pomník volyňským Čechům, kteří bojovali v řadách armády generála Svobody proti nacistům. Část početné delgace z Čech letěla vzdušnou cestou vládním letadlem, část cestovala v několika autobusech po zemi. Byli v ní veteráni, legionáři, volyňští Češi i politici: předseda senátu Přemysla Sobotky, senátorka Jana Juřenčáková z komise pro krajany a další. Na podrobnosti vztahující se k Pomníku volyňským Čechům, symbolickému válečnému hrobu, jsme se zeptali Přemysla Sobotky:

Přemysl Sobotka
"V městě Rovno vznikl pomník našim volyňským Čechům, kteří se angažovali za 2. světové války a v počtu skoro 12.000 dobrovolně šli do Svobodovy armády, která přicházela z východu."

Jak ten pomník konkrétně vypadá?

"Má dvě části, jedna je v ukrajinštině, druhá v češtině, a vzadu má navíc popis historie volyňských Čechů od 19. století, kdy tam přišli. V pěti odstavcích je posána až do repatriace v roce 1947. Vztah k Ukrajině si udrželi i tady a při přípravách toho pomníku se angažovali."

My kteří jsme tam nebyli, si ho neumíme přesně představit. Je to nějaký kamenný monolit?

"Je to z kamene, má to dvě části, jedna je popsána ukrajinsky, druhá česky, na přední straně je vyjmenováno několik obětí z toho velkého čísla padlých. Ze zadu těch dvou kamenných kvádrů je vzkaz té historie."

Kde je ten pomník umístěn?

"Je to ve městě Rovno na poměrně velmi frekventovaném místě a při tom slavnostním odhalování tam bylo několik tisíc lidí a byla to akce, která si myslím zasloužila tu význačnou podporu. A teď nemyslím jenom z mé strany a mé funkce, ale byli tam i generálové a lidé z vojenského historického ústavu. Takže i z té české strany to mělo velmi důstojné zastoupení. A bylo to kvitováno, ať ukrajinskou stranou nebo volyňskými Čechy, a hlavně bylo potřeba připomenout volyňským Čechům, že my politici na to nezapomínáme."

Zúčastnili se tedy i Ukrajinci s českými kořeny?

"Samozřejmě. Volyňští Češi, kterých tam stále je hodně, se setkávali se svými známými a příbuznými, často po několika letech, bylo to velmi dojemné. Viděl jsem stálou sounáležitost /repatriovaných/ volyňských Čechů směrem na Ukrajinu ke svým příbuzným a zase naopak."

S předsedou Senátu ČR Přemyslem Sobotkou o jeho návštěvě na Ukrajině hovořil Vilém Faltýnek.