Socdem-oddechový čas

Vladimír Špidla na sjezdu ČSSD, foto: ČTK

Víkendový sjezd vládní sociální demokracie nepřinesl žádné výrazné překvapení. Dění v pražském Kongresovém paláci sledoval Zdeněk Vališ.

Vladimír Špidla na sjezdu ČSSD,  foto: ČTK
Vladimír Špidla přežil v čele sociální demokracie a důvěru delegátů tím získala i jeho koncepce koaliční vlády s lidovci a unionisty. Jeho vítězství však nebylo vůbec snadné. Hned první den sjezdu sklidil daleko největší aplaus delegátů největší Špidlův stranický rival místopředseda Zdeněk Škromach, který kritizoval právě účast lidovců a unionistů ve vládě. Také v řadě dalších vystoupení musel Špidla čelit kritice za fungování vlády, za diletantský postup strany při prezidentských volbách, za špatnou komunikaci s poslanci a se stranickými orgány. Zaznělo rovněž, že není dost silnou osobností na předsedu strany. Po svém zvolení ale Vladimír Špidla slíbil, že se polepší.

"Velmi podrobně jsem poslouchal debatu a vím, že jsem prošel velmi přísnou kritikou, která z řady hledisek byla oprávněná. Jsem si toho vědom a jsem přesvědčen, že v příštím období bude té kritiky podstatně méně, protože - tak, jak jsem slíbil - buď budu na štítě nebo se štítem."

Špidla byl před sjezdem jediným kandidátem na post předsedy. Jeho soupeř Škromach sice připouštěl, že by mohl také vstoupit do boje o předsednické křeslo, ale pak se spokojil s obhajobou funkce místopředsedy. Reprezentantem Špidlových odpůrců se tedy stal nedávno odvolaný ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Souboj se svým bývalých šéfem ve vládě ale prohrál. Nicméně, jak řekl Radiu Praha, s podporou, kterou získal od delegátů, byl spokojen.

"Podívejte, já jsem byl kandidát, který se zrodil takříkajíc z ničeho, a bez jakékoliv přípravy, bez nějakého lobbyismu tady a bez slibování toho či onoho tomu či onomu. Ve svém projevu jsem slíbil spíše pot a slzy, to znamená spíše utahování opasků, než jakési hodování. Takže z tohoto pohledu, je to velice slušný výsledek."

Podle Vladimíra Špidly ale Rusnokova kandidatura nebyla improvizovaná.

"Jiří Rusnok o tom uvažoval delší dobu. Ne, že by se rozhodl v určité vteřině. Já jsem to předpokládal, ale nevěděl."

Někteří pozorovatelé hodnotili souboj mezi Špidlou a Rusnokem jako střet levicového sociálního demokrata s představitelem tzv. blairismu. Náměstek pražského primátora Jiří Paroubek, který po převratu v roce 1989 pomáhal obnovovat sociální demokracii, to považuje za nesmysl.

"Myslím si, že tady šlo spíše o mocenský souboj než o souboj programů. Já jsem v zásadě nepochopil z minulých politických postojů Jiřího Rusnoka, jaký má programový přístup. U Vladimíra Špidly je mně to jasné."

Vladimír Špidla vyjádřil po skončení sjezdu uspokojení nad tím, že krize ve straně skončila. Mnozí delegáti se ale v kuloárech nechali slyšet, že krize zdaleka neskončila, a že Špidlovým znovuzvolením chce sociální demokracie získat především oddechový čas. Podobný názor má i někdejší předseda středočeské stranické organizace Karel Šplíchal.

"Všichni se bojí destabilizace jak sociální demokracie, tak především vlády. A před námi je referendum o Evropské unii a potom vstup do Evropské unie. Řada lidí se proto úzkostlivě snaží zachovat sociální demokracii v chodu tak, jak je."

Oddechový čas prý získala i současná koaliční vláda. Názory na to, jak bude dlouhý, se ale různí.

Zde vám nabízíme několik momentek ze sjezdu ČSSD, tak jak je zachytil autor příspěvku, Zdeněk Vališ.