Socha generála George Pattona v Plzni pravděpodobně nebude

Sochař Jaroslav Bocker, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Plzeň řeší složitý problém. U příležitosti 60. výročí osvobození města měla být slavnostně odhalena socha generála George Pattona. Vypadá to však, že místo sochy zůstane jen základní žulový kámen. Jméno sochaře Jaroslava Bockera se totiž objevilo ve svazcích bývalé StB. Více už Zdeňka Kuchyňová.

Sochař Jaroslav Bocker,  foto: ČTK
Sochař Jaroslav Bocker je pamětníkem vstupu amerických vojsk do Plzně v roce 1945. O generála Pattona se zajímal už dlouho. Četl jeho životopisy a před osmi lety začal sochu skicovat. Od města grant nedostal, pak se však do celé záležitosti zapojil plzeňský Military Car Club. Ten ho vyzval, aby vytvořil sochu velikosti monumentu. Jaroslav Bocker se zúčastnil i poklepání na základní kámen.

"Poklepal na něj ambasador Spojených států pan Cabannis a potom primátor města Plzně. Tím pádem se to zpečetilo a já jsem na tom pomníku začal už dva měsíce před tím dělat."

Jak uvádí Vladimír Pálek, který řídil kancelář plzeňského primátora, Military Car Club tvrdil, že má financování zajištěno. Město mu pronajalo pozemek u mostu generála Pattona a realizaci nic nebránilo. Jak se však ukázalo, sbírka, do které přispěl i vnuk generála, se trochu pozdržela. Military Car Club se obrátil na město, aby finančně vypomohlo. Vyšla však najevo sochařova minulost, potvrdil Vladimír Pálek.

"Vyšlo najevo, že pan Bocker je registrován ve svazcích StB, to začal být problém pro politiky města."

Jaroslav Bocker to nepopírá, jak však dodává bylo to pod nátlakem.

"Několikrát jsem se snažil emigrovat na Západ, ale nikdy jsem neměl odvahu tam zůstat a v podstatě jsem při návratu byl tehdy zadržen policií a byl jsem obviněn z emigrace a spolupráce s emigranty proti tehdejšímu režimu."

Plzeň,  foto: CzechTourism
Město poté poskytnutí peněz odmítlo, ale nechtělo akci nijak bránit. Později tlak politiků, médií a některých iniciativ zesílil a dnes je situace taková, že město sochu nechce.

"Město sochu chce, ale ne od pana Bockera,"

dodává k situaci Vladimír Pálek, který oslavy 60. výročí osvobození města koordinuje. Podle jeho slov však Bockerova minulost americkým veteránům nevadí.

"Já jsem se nesetkal ani s jedním, kterému by to vadilo. V Plzni proběhla v Plzeňském deníku anketa, kde 90 procent Plzeňáků si přeje, aby tato socha v Plzni stála a 10 procent ne, ale to je jenom anketa."

Co se teď s monumentální sochou, která měří 275 centimetrů, stane? Objeví se v zahraničí, v soukromých sbírkách nebo u sochaře Jaroslava Bockera na zahradě?

"V současné době je ta socha u slévačů, je odlita do bronzu. Já osobně ještě nevím, co s ní budu dělat. Obdržel jsem nějaké nabídky, například ze Slovenska ze Štefánikova muzea, ale já bych rád, aby socha zůstala v Plzni, protože jsem ji dělal v oděvu, který generál Patton nosil."