Sochy se vrátily na orloj

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Staroměstský orloj je opět kompletní. Z restaurátorských dílen se na něj vrátily poslední čtyři opravené sochy - Filozof, Anděl, Hvězdář a Kronikář. Sochy jsou na jižní fasádě věže orloje a odolávají tak náročným povětrnostním podmínkám.

Foto: ČTK
Úderem jedné hodiny přijela pod orloj montážní plošina a na ní byla první ze čtyř soch - Kronikář. Dění kolem orloje sledovali desítky lidí s fotoaparáty. Návrat soch trval zhruba půl hodiny. Správce orloje Petr Skála z plošiny připevnil nejprve Kronikáře a Hvězdáře, poté následoval Filozof a poslední přišel na řadu Anděl. Přes všechny sochy pak natáhl síť proti holubům. Plošina sjížděla dolů a já jsem se vydala za Petrem Skálou s první otázkou.

Sochy byly právě instalovány, probíhalo to velice rychle, jen anděl paradoxně zlobil. Jak se sochy na orloj dávají? Jsou tam nějaké úchytky?

"Tam jsou takové skoby zasazené v kameni a když jsme tam dávali Anděla, tak jsme zjistili, že skoba se hýbe. Tak jsme pro jistotu anděla sundali na plošinu a skobu jsme vytáhli a dali tam pořádné upevnění, takže nehrozí, že by spadla."

Po jaké době byly sochy restaurované a kolik jich bylo restaurováno celkem?

Foto: ČTK
"Restaurováno bylo všech osm a byly restaurovány ve dvou vlnách. První byla od půlky ledna do půlky února a ta spodní řada od půlky ledna do půlky března. Dneska se to celé uzavřelo osazením té druhé spodní řady soch."

Věž orloje na Staroměstském náměstí je jedna z nejvyhledávanějších pražských památek. Sochy restaurátoři pravidelně sundávají a kontrolují jejich stav. Naposledy byly kompletně opraveny v roce 1999. Teď restaurátoři Jiří Matějíček a Darina Smetánková na sochách vyspravili a zahladili praskliny, obnovili zlacení, vyretušovali barvy a zbavili je nečistot. U pohyblivých figurek zkontrolovali mechaniku. Jak prozradil Petr Skála, obě čtveřice soch měly původně jiný význam, než jaký jim v současnosti přičítáme.

Petr Skála,  foto: Alžběta Švarcová
"Nejsou tím, čím se tváří. Dnes, jak je známe, tak to jsou Marnivec, Lakomec, Rozkošník a dole Filosof, Anděl, Hvězdář a Knihovník, říká se také Kronikář. Původně měli jiný význam. Když je sem v baroku dali, tak to byly symboly, sochy představující hříchy a ctnosti. To se nějak během 19. století zapomnělo a Sucharda je přetvořil. Původně to byly alegorie ctností. Dole byl Soucit, Štědrost a Skromnost. Pokud se člověk podívá na původní fotografie soch, tak gesta potvrzují, že tomu tak bylo. Dnes je to úplně jinak. Dneska tam vidíme takové loutkové figury, které spíše znázorňují lidské činnosti než ctnosti."

Jak dlouho restaurování trvalo a co bylo nejsložitější?

"Sochy restauroval akademický malíř a restaurátor pan Matějíček. Pokud vím, tak tam žádné dramatické závady nebyly. Spíše se jedná o očištění a konzervaci."

Kdy čeká sochy další oprava? Jak dlouho v tomto stavu vydrží?

"Ony vydrží věčně, pokud se budou takto opravovat, udržovat a konzervovat. Příští oprava by měla být za tři roky. Chystá se velká oprava, která by měla proběhnout v roce 2015, je to taková desetiletá perioda, kdy půjde na dílnu i stroj orloje a bude se dělat doufám celá rozsáhlejší restaurace orloje."

Do své další opravy tak budou plastiky z lipového dřeva opět hlídat astronomické hodiny a kalendářní desky orloje. Ten ve své původní podobě vznikl kolem roku 1410 a je to práce Mikuláše z Kadaně. Později byla provedena řada úprav, například mistrem Hanušem. Orloj, tak jak ho známe dnes, je výsledkem rekonstrukce po roce 1945. Tehdy shořeli apoštolové, kopie desky od Josefa Mánesa, byl poničen i hodinový stroj. Mechanismus orloje je umístěn na zdi radnice v kamenné věžičce, ke které jsou dva klíče. Jeden má orlojník, druhý magistrát.