Soudci se bouří, soudům chybí peníze

r_2100x1400_radio_praha.png

Soudci se pustili do radikální kritiky politiků. Stát podle nich dává justici málo peněz a nedostatek financí prý ohrožuje chod některých soudů. Protest přichází ve chvíli, kdy začala jednání o státním rozpočtu.

Jediným štěstím je, že se soud nemůže ocitnout v konkurzu, protože jinak by se tak už stalo. To jsou slova předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka. Soudy dluží advokátům, překladatelům a znalcům miliony korun. A to vše prý vinou ministerstva spravedlnosti. Problémy mají i soudy v regionech. Potvrdil to předseda Krajského soudu v Plzni Zdeněk Jaroš:

"My jsme si udělali průzkum, kolik bychom potřebovali na mandatorní /povinné/ výdaje do konce roku. Zjistili jsme, že je to zhruba 38 milionů. Z toho nám zatím ministerstvo uvolnilo 7 milionů, což je 17 procent. A pokud bychom měli říct, kolik dlužíme soukromým osobám, tak ke konci srpna to bylo necelých 6 milionů korun, z toho 1 milion 795 tisíc korun je po lhůtě splatnosti."

Jaromír Jirsa
Bouří se však především soudci z Prahy. Údajně nejsou ani peníze na přestěhování soudu pro Prahu 6, který v říjnu musí vyklidit budovu. Jak řekl v televizi Nova předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček, pokud se nestane zázrak, další mimořádná konference prý bude na téma.

"Jak soud soudí a působí pod širým nebem, pokud mu to počasí dovolí."

"Je třeba především veřejnosti sdělit, že justice má problémy, že nemá peníze, že soudy dluží, kam se podívají,"

dodává předseda Soudcovské unie Jaromír Jirsa. Peníze chybí na zaplacení lidí i na nákup nezbytné techniky a kvůli tomu se prodlužuje doba soudního řízení. Některé případy se vlečou roky. Například na obchodním úseku městského soudu v Praze řešil loni soudce kolem 300 spisů, dnes je to 600.

A co na takto mimořádně ostrou kritiku říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil? Podle něj finanční krize resortu nehrozí.

"Ministerstvo spravedlnosti nedopustí, aby české soudy neměly peníze na provoz. Na druhou stranu je třeba konstatovat, že peníze ve státní pokladně obecně chybí a je s nimi třeba šetřit, je třeba vést s rozvahou veškeré výdaje."

Rezort spravedlnosti má letos dostat 20 miliard korun, o miliardu víc než loni. Peníze jsou určeny mimo jiné na elektronizaci a na platy pro úředníky soudů. I to je však podle předsedy Městského soudu Jana Sváčka málo. Česko prý dává na justici jen necelá dvě procenta rozpočtu, některé západní státy až dvakrát tolik. Ne všude je ale situace takto složitá. Například předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu vyjádření soudců překvapila. Jeho soud bude dokonce peníze do rozpočtu vracet. Ministr financí Miroslav Kalousek stále opakuje, že se zvýšení peněz nebrání. Ale když se někde přidá, musí se někde ubrat.