Špidla zvedl rukavici

Stanislav Gross

Kvůli klesajícím preferencím roste v sociální demokracii nervozita. Na víkendové krajské konferenci mocné středočeské organizace zazněly v této souvislosti ostře kritické hlasy na adresu stranického šéfa Vladimíra Špidly. Zároveň konference naznačila, že navrhne změnu v čele strany a jako nového předsedu bude podporovat ministra vnitra Stanislava Grosse. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Dlouhodobě nejpopulárnějšího českého politika Stanislava Grosse provází řadu let přívlastek věčně druhý. Korunním princem sociální demokracie byl delší dobu už za Miloše Zemana. Pak se mohl pokusit o vedoucí postavení koncem roku 2000, kdy se rozhodovalo, kdo bude Zemanovým nástupcem. Neudělal to. Podruhé měl šanci stanout v čele ČSSD vloni na jaře, kdy znovuzvolení Vladimíra Špidly na stranickém sjezdu nebylo jisté. Opět dal přednost druhé pozici a vyjádřil předsedovi loajalitu. V létě, když nebylo jasné, zda se Špidlovi podaří prosadit první fázi reformy veřejných financí, pak připustil, že by mohl Špidlu vystřídat. Ale teprve na sobotní konferenci mateřské středočeské organizace Stanislav Gross poprvé otevřené prohlásil, že je připraven na řádném sjezdu strany v příštím roce vyzvat Vladimíra Špidlu na souboj. Když měl ale svůj postoj potvrdit před médii, jednoznačné sdělení ze sebe nevysoukal..

"Já jsem jasně řekl, že si nemyslím, že je teď dobré o tomto tématu debatovat a já rozhodně na toto téma už žádnou diskusi nepovedu. Myslím si, že lidé od nás po právu očekávají, že se spíše budeme zajímat o problémy tohoto státu, že budeme řešit jejich problémy a ne se bavit o tom, kdo jakou pozici bude zaujímat."

Zato šéf středočeské organizace sociální demokracie Richard Dolejš vyjádřil mínění -bezesporu nejen Středočechů - zcela jasně.

"Pokud by v čele sociální demokracie stál Stanislav Gross a vedl sociální demokracii do parlamentních voleb, tak by sociální demokracie v těchto volbách vyhrála."

Vladimír Špidla
Mnozí sociální demokraté tváří v tvář průzkumům veřejného mínění propadají panice. A viní z poklesu preferencí zejména Vladimíra Špidlu. Loni se na něj valila kritika především kvůli tomu, že není dostatečně tvrdý vůči koaličním partnerům a příliš jim ustupuje. V poslední době se k tomu ještě přidala kritika neschopnosti premiéra srozumitelně vysvětlit zmateným sociálním demokratům a voličům nutnost reformy veřejných financí. Vladimír Špidla ale na sobotní konferenci Středočechů zvedl vhozenou rukavici bez váhání.

"Na sjezdu jsem připraven obhájit svou politiku, ale pokud usoudíme, že sociální demokracii prospěje jiné aranžmá, nebude to žádný problém. Od toho je sjezd. Zaznamenal jsem to jako názor."

Po Špidlově hlavě ale volají i přívrženci bývalého stranického předsedy Miloše Zemana. Ti by ovšem nejraději vyměnili celé stranické vedení. Jinými slovy, půjde-li od válu Špidla, musí ho následovat také Gross. Čím dříve, tím lépe. Z této části nespokojenců v sociální demokracii se proto ozývá dokonce volání po mimořádném stranickém sjezdu.