Starostové podpoří zákon o rozpočtovém určení daní pochodem v Praze
Poněkud netradiční pochod se odehraje ve středu v Praze. Do ulic vyjdou starostové, kteří budou žádat přijetí novely zákona o rozpočtovém určení daní. Ta má přinést zhruba 6 tisícovkám menších měst více než 13,5 miliardy korun. Proti jsou čtyři velká města, která by novela naopak o 5 miliard připravila.
Za originálními klíči se však skrývá vážný problém. Navrhovanou novelu rozpočtového určení daní vítají především obce a menší města. Příkladem je Horní Jelení v Pardubickém kraji, jehož starosta řekl, že obci chybí "peníze v podstatě na všechno". Novela, kterou navrhlo ministerstvo financí, má snížit rozdíl mezi nejchudšími obcemi a nejbohatšími městy ve výnosu sdílených daní na jednoho obyvatele. Největší nárůst by se měl týkat obcí od 2000 do 10.000 obyvatel. Napomoci tomu má změna kritérií. Nově bude například zavedeno kritérium počtu dětí v mateřských a základních školách v obci.
"Víme, že je tady objektivní problém, především u obcí mezi 2 až 10 tisíci obyvateli. Víme, že jim musíme pomoci, víme, že v tomto případě musíme udělat kroky, které povedou k tomu, že se jejich příjmy zvýší. To je správné a my také touto cestou půjdeme. Ale není pravda, že musíme jíž cestou, že napřed někomu vezmeme, abychom to dali těm, kteří jsou podle nás potřební,"uvedl v České televizi premiér Petr Nečas v projevu na konferenci starostů a primátorů zvolených za ODS. Odmítl však plán ministra financí ubrat peníze čtyřem velkým městům. Praha, Brno, Ostrava či Plzeň by přišly o 5 miliard korun. Podle Nečase návrh proti sobě staví lidi z města a venkova, 80 procent proti 20 procentům, kteří žijí ve čtyřech největších aglomeracích.
"V nich se mimochodem produkuje 45 procent hrubého domácího produktu této země. A tyto čtyři metropole patří mezi generátory ekonomického růstu a možná právě proto jim někdo chce šlápnout na krk."
Jakou variantu bude ODS prosazovat, zatím premiér neuvedl. Podle předchozích vyjádření občanští demokraté počítají s tím, že by se největším městům stanovil strop pro příjmy z rozpočtového určení daní a dále by se nezvyšovaly. Peníze pro menší obce by se podle ODS měly posílit o 14,5 miliardy. Je to zhruba ještě o miliardu více než navrhuje ministerstvo financí. Stát má najít peníze z národních dotačních titulů, snížit provozní výdaje státu nebo upravit podíl obcí na celkovém objemu sdílených daní.Dá se očekávat, že se o rozpočtové určení daní strhne v koalici bitva. Například předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík uvedl, že ODS de facto vymýšlí jak neubrat Praze, případně dalším větším městům, což podle něj svědčí o tom, že nechce zpřetrhat klientelistické vazby. Gazdík tvrdí, že mu premiér slíbil, že Praha bude dostávat místo dnešního čtyř a půl násobku, maximálně trojnásobek toho, co nejchudší obce. Nečas však v projevu připustil i 3,5 násobný rozdíl.
"Bylo by to výrazné porušení koaliční dohody a samozřejmě bychom zvažovali to, jestli koalice má význam, aby pokračovala,"
uvedl v České televizi Gazdík, který na druhé straně podporuje myšlenku ubírání peněz z národních dotačních titulů, protože peníze z nich se podle něj rozdělují nepříliš průhledně, byrokraticky a prokorupčně. Podle ministra financí Miroslava Kalouska však bez škrtů vůči Praze snížit rozdíl na trojnásobek na obyvatele nepůjde."Pokud má být trojnásobek mezi nejmenší a největší výtěžností, aniž by kdokoliv musel snížit své příjmy, tak to je zcela mimo ekonomickou realitu."
Zákon už víc než měsíc leží na vládě a kvůli sporům o něm zatím ministři nejednali. Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna je to zatím spor mezi ODS a TOP 09, ale nesporně to bude velký konflikt.