Starostové pokračují v boji za změnu rozpočtového určení daní

Foto: Evropská komise

Již od června letošního roku funguje sdružení starostů Smlouva obcí a měst proti daňové diskriminaci. Nelíbí se jim současný systém přerozdělování daní a podali stížnost až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Foto: Evropská komise
Stát nyní rozděluje vybrané daně mezi obce podle počtu obyvatel. Čím větší sídlo, tím větší obnos na jednoho obyvatele získá. Hranice jsou striktně stanoveny. V důsledku stávajícího zákona dochází k situacím, kdy se obce různými cestami snaží získat obyvatele. Například v Kuřimi na Brněnsku vypsali radní soutěž o deset tisíc a jednu korunu pro toho, kdo se stane oním vytouženým prvním obyvatelem, který překročí limitující desetitisícovou hranici. Co obcím na současném systému nejvíce vadí, říká zastupitel Vysokého Pole Stanislav Polčák:

"Cítíme podporu v našich krocích bojovat za spravedlivější rozpočtové určení daní, aby všechna města a obce dostaly více prostředků, protože není možné, aby polovinu všech rozpočtů získávala pouze čtyři města."

Ministerstvo financí navrhuje snížit počet velikostních kategorií obcí ze čtrnácti na čtyři a zavádí mezi nimi postupné přechody místo současných skokových a také rozdělování peněz podle prostého počtu obyvatel.S návrhem ministra financí Kalouska nesouhlasí občanští demokraté. Nezamlouvá se jim, protože podle nich řeší problém daní pouze tím, že městům nad pět tisíc obyvatel peníze sebere a převede je na menší vesnice. Vláda projednání zákona zatím odložila. Starostové jsou z vývoje situace zklamáni a rozhodli se, že žalobu ve Štrasburku zatím nestáhnou.

Na podporu svých požadavků zakládají novou organizaci s názvem Sdružení místních samospráv, které by podle nich mělo, oproti stávajícímu Svazu měst a obcí, více bránit práva malých měst a obcí. K novému sdružení se připojila také starostka Vizovic Alena Hanáková.

"Vedl mě k tomu fakt, že poprat se v menší či větší obci o to, jak naložit s rozpočtem, aby obce byly schopny zajistit všechno, co obec potřebuje, skutečně není jednoduché. Jestliže si spočítáme, že některá města mají několikrát víc, tak v tom případě je zřejmé, že život na menších obcích je opravdu horší a diskriminace je jasná."

Organizátoři předpokládají, že do Sdružení místních samospráv vstoupí především starostové menších obcí, které se k programu sdružení hlásí.