Stát se kandidátem na poslance za ČSSD by nemělo být snadné

Miloš Zeman, foto: autor
0:00
/
0:00

Pokud bude chtít někdo kandidovat v příštím roce za sociální demokracii do parlamentu, bude muset být úspěšný při plnění několika kritérií. Minulý pátek totiž předsednictvo strany rozhodlo, že ještě do konce srpna by měl být schválen tzv. kariérní řád. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Michal Kraus,  foto: autor
Vedení strany má k dispozici návrh, který vypracoval šéf poslaneckého klubu Michal Kraus. O tom, zda se uchazeč dostane na kandidátku sociální demokracie, by rozhodl poměrně složitý bodovací systém. Hodnotila by se například věrnost straně. Za čtyři roky členství v sociální demokracii by byly uděleny dva body, za deset let deset bodů. Až dvacet bodů by mohl uchazeč získat za zkušenosti ve státní správě a samosprávě. Kandidát by musel splňovat požadavky na vzdělání, minimálně by měl mít maturitu a znát alespoň jeden cizí jazyk. Takový univerzitní profesor, celosvětově uznávaný vědec nebo vrcholný manažér významné firmy nadnárodní úrovně by dosáhl u tohoto kritéria až na dvacet bodů. S dvaceti body by mohl počítat podle dalšího kritéria i ten, kdo v celostátních průzkumech známosti překročí 50procentní hranici, čili ten, koho veřejnost dobře zná. Podle Michala Krause je to zatím návrh k diskusi, která ve straně probíhá.

"Ta diskuse by měla být uzavřena zhruba za měsíc a v ní se rozhodne, zda kritéria budou jen deklaratorní nebo zda budou jednotlivá nominační kritéria hodnocena body. Můj návrh předpokládá, že by body mohly být jako pomocné kritérium. Měly by odstupňovat míru schopností, vzdělanosti, odbornosti, známosti atd."

Tento bodovací systém, pokud bude přijat, by prý ale neměl být dogmatický. Nedávno například dostal od vedení sociální demokracie nabídku stát se volebním lídrem strany na Vysočině ministr vnitra František Bublan, který je nestraník. Michal Kraus připouští výjimky.

"Pokud bude nestraník ochotný kandidovat na naší kandidátce, pokud půjde o vynikajícího odborníka, všeobecně známého, není vyloučeno, že by se mohl objevit na kandidátce sociální demokracie."

Nad možností, že předsednictvo strany může udělit výjimku se ale podivuje řada sociálních demokratů, například bývalý ministr zdravotnictví Ivan David nebo předseda zahraničního výboru sněmovny Vladimír Laštůvka. Zaznívají i další výhrady. Daleko větší šanci splnit třeba kritéria známosti nebo zkušenosti ze státní správy mají přece ti, kdo už byli dříve zvoleni. Nedává naopak moc šancí dosud neznámým lidem. Michal Kraus nesouhlasí.

Miloš Zeman,  foto: autor
"Tam je celá řada dalších kritérií. Pokud je to člověk, který má třeba bakalářské studium, zná dva jazyky, nebo je to vynikající sportovec nebo dosáhl ve svém oboru nějakých výborných výsledků, nic mu nebrání v tom, aby mohl být na kandidátce."

Ve hře je ale ještě další návrh na kariérní řád. Jeho propagátorem je už delší dobu bývalý šéf strany Miloš Zeman. Podle něj by prostě měli být upřednostňováni lidé, kteří jsou úspěšní ve svých funkcích.

"Musíme vytvořit pravidla hry, kariérní řád, pro konkurenční soutěživé prostředí, kde ti, kteří mají výsledky, jsou zvýhodněni proti žvanilům, kteří nikdy žádné výsledky neměli."

Zeman totiž tvrdí, že sociální demokracii praktikuje antidarwinismus.

"V této straně - zejména poté, co se stala vládní stranou, a bohužel zejména potom, co jsem odešel z funkce, protože já jsem tyhle lidi-korytáře neměl rád a neobklopoval jsem se jimi - převládla personální genocida, převládlo to, čemu říkám antidarwinismus, neboli negativní přírodní výběr: za každý úspěch budeš spravedlivě potrestán, za každý neúspěch budeš spravedlivě povýšen. Jestliže se Járovi Cimrmanovi, jak známo, hromadili v dole horníci, tak nám se naopak ve vyšších patrech sociální demokracie hromadí stále větší procento idiotů."

Jak bude nakonec kariérní řád sociální demokracie vypadat, to je zatím ve hvězdách. Pravidla hry ale musí být známa brzy, protože už v září začne výběr kandidátů na místní úrovni.