Stávka v České televizi skončila

J.Balvin

Krize v České televizi skončila - po téměř šesti týdnech přestali její zaměstnanci stávkovat. Dohodli se na tom s novým prozatímním ředitelem Jiřím Balvínem, kterého v pátek zvolila Poslanecká sněmovna. Dokument o ukončení stávky byl oficiálně podepsán v přímém televizním přenosu. Z obrazovek České televize současně zmizel nápis "stávka". Podrobnosti má Eva Petržílková.

J.Balvin
K dohodě vedla podle nového ředitele ČT Jiřího Balvína a šéfa televizních odborů Antonína Dekoje vstřícnost obou stran. Oba společně věří ve stabilizaci poměrů ve veřejnoprávním mediu. Jak potvrdil mluvčí krizového výboru Adam Komers, všechny hlavní požadavky protestujících byly splněny: Prozatímní ředitel Jiří Balvín už v pátek odvolal lidi z vedení Jiřího Hodače - včetně ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové. K tomu, zda budou moci zůstat v televizi tři klíčoví lidé z bývalého managementu - tedy Věra Walterová, Jindřich Beznoska a Jana Bobošíková, Jíří Balvín poznamenal: Jiří Balvín se také zavázal, že stáhne výpovědi, které třem desítkám stávkujících dala Jana Bobošíková. To, zda v televizi zůstanou, je nyní věcí jejich individuálního rozhodnutí. Řízením jednotlivých úseků budou pověřeni lidé odvolaní bývalým vedením Jiřího Hodače. Protestující zaměstnanci také dostanou v nejbližších dnech vyplaceny své mzdy.

Ukončení stávky zaměstnanců České televize přivítal ministr kultury Pavel Dostál. Podle něj se správná volba nového ředitele Jiřího Balvína osvědčila už v prvních hodinách jeho působení ve funkci. Ministr to prohlásil i přesto, že původně prosazoval jiného kandidáta: Zvolení Jiřího Balvína prozatímním šéfem veřejnoprávní televize a jeho následnou dohodu se zaměstnanci uvítal také prezident Václav Havel. Podle předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause měla stávka v České televizi "neuvěřitelně neblahý a nešťastný" vliv na českou společnost i politiku. Klaus také považuje za náznak "ústupovosti" to, že Balvín připustil, aby stávka v ČT pokračovala ještě po jeho zvolení. Jak řekl, tento krok se nemůže řediteli v budoucnu vyplatit.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio