"Sudetský poklad" byl ve 113 krabicích. Tak rozsáhlý nález se k muzejníkům dostal poprvé.

Rudi Schlattner, foto: Jiří Preclík, ČRo

Takzvaný sudetský poklad už rozbalili historici muzea v Ústí nad Labem. Byl ukrytý 70 let pod střechou vily v Libouchci na Ústecku. Na ukryté věci je upozornil místní rodák Rudi Schlattner. Jeho rodiče v domě žili, věci ukryli a po válce byli odsunuti. Osobně přijel skrýš po 70 letech odhalit.

Rudi Schlattner,  foto: Jiří Preclík,  ČRo
Jak si mohl po tolika letech pamatovat, kde jsou věci ukryté? To je otázka pro historika Ústeckého muzea Václava Houfka.

"Nevěděl to hned. Panu Rudolfu Schlattnerovi bylo v té době 13 let. Bylo to v hektické době prvních poválečných týdnů, kdy se rodina snažila ukrýt všechny možné předměty, možná nějaké cennosti, ale byly to především předměty každodenní potřeby. Pamatoval si jen, že to na půdě pomáhal někam schovávat. Navíc ten objekt a jeho střecha prošly částečnou úpravou. Ta však nezasáhla tyto skryté prostory, které přežily bez nějaké větší úhony. Když tam naši pracovníci byli, tak panu Schlattnerovi trvalo víc jak hodinu, než se mu podařilo najít to správné místo, kde najednou z poza prkna vykoukl provázek. Když za něj zatáhli, tak se to všechno otevřelo. Nakonec na poměrně malém prostoru bylo namačkáno celkem 113 různých balíků, kufrů a tašek. Většina těch věcí byla pečlivě zabalena, svázaná provázky. Do toho prostoru nikdy nezateklo a ty věci měly šanci přežít těch 70 let bez výrazných škod."

Dnes je v domě mateřská škola. Podle Rudiho Schlattnera předměty ve skrýši nepatřily jen jeho rodině. Před odsunem tu žilo asi 50 lidí, část z nich byli uprchlíci, kteří utíkali před ruskou armádou.

Knoflíky mohly po válce sloužit k výměnnému obchodu

Pracovníci muzea už rozbalili všechny balíky a teď začal proces evidence.

Václav Houfek,  foto: ČT24
"Těch 113 balíků obsahovalo všechno možné. Největší balíky obsahovaly třeba koberce. Bylo tam několik peřin a polštářů, pečlivě zabalených, jenom si do nich lehnout. Byly tam každodenní předměty od dětských hraček, domácí nářadí, části šicího stroje, až po nějakou pracovní kartotéku obchodních kontaktů. Byly tam knížky, učebnice, kožichy a zimní kabáty. Byla to taková skvělá časová konzerva, jako kdyby někdo v létě 1945 zabalil vzorky věcí, jak s nimi lidé žili, a v nějakém stroji času to poslal 70 let kupředu."

Mezi zajímavosti nálezu patřily například celé sady knoflíků.

Foto: Gabriela Hauptvogelová,  ČRo
"Tento kraj, kde se "poklad" našel, byl od konce 18. století krajem knoflíkářů. Byly tam továrny, kde se vyráběly stovky tisíc knoflíků do celého světa, a proto se našly i v těch balících, které byly ukryty. Podle mě byl asi tatínek Rudi Schlattnera obchodníkem s knoflíky těchto výrobců z Libouchce a okolí. On si ty knoflíky zřejmě schovával proto, že až skončí válka, bude se obnovovat mírový život a provoz knoflíkáren, tak se zase bude živit prodejem knoflíků do celého světa. Tak si nějaké vzorky schovával, aby mohl začít. Po válce taky byla velká bída v celé Evropě a v poválečné nouzi i knoflíky, které byly těžko k sehnání, se mohly stát nějakým "platidlem", spíš předmětem pro nějaké směnné obchody. Když vy potřebujete knoflíky a já látku na košili, tak se můžeme dohodnout, že si to navzájem vyměníme."

"Sudetský poklad" uvidí lidé v září na výstavě

Foto: Gabriela Hauptvogelová,  ČRo
Jak uvedl Václav Houfek, je to poprvé, kdy se takto rozsáhlý nález dostal po tak dlouhé době do rukou historiků a muzejníků.

"Podobných "sudetských pokladů" bylo po válce určitě stovky, možná tisíc. Některé rodiny se dokázaly pro ty věci vrátit třeba řadu let po odsunu. Některé věci nalezli noví osídlenci českého pohraničí hned po válce. Jen něco bylo tehdy nahlašováno úřadům. To pak bylo okamžitě konfiskováno státem. Pak byly věci, které zanikly, protože v pohraničním pásmu byly bourány některé obce už na konci 40. let. V severozápadních Čechách byla v 60. až 80. letech zbořena stovka vesnic kvůli rozšiřování povrchových dolů, a samozřejmě bořením těch vesnic zmizely i ty poklady, které tam možná byly ukryty."

Foto: Jiří Preclík,  ČRo
Část z věcí chtějí historici vystavit v září na výstavě věnované událostem roku 1945 na Ústecku, dodal historik Václav Houfek.

"S panem Schlattnerem, který je teď nemocen, jsme domluveni, že do Ústí zase přijede a pomůže nám dát k věcem, které jsme našli, ještě konkrétní příběhy lidí, kterým patřily. Na konci září budeme otevírat výstavu Tenkrát na severozápadě. Bude to o roce 1945 na Ústecku a tam určitě významnou část toho nálezu veřejnosti ukážeme."