T. G. Masaryk jako ústřední postava živého obrazu
Do Valašského Meziříčí se vrací Tomáš Garrigue Masaryk. Jak? V neděli se místní obyvatelé pokusí vytvořit živý obraz historické fotografie. Netradiční akcí si účastníci připomenou 100. výročí Masarykova zvolení poslancem vídeňské Říšské rady. Podrobnosti uslyšíte od Martiny Lustigové.
23. května 1907 se T. G. Masaryk dozvěděl, že je zvolen poslancem Říšské rady - v té chvíli byl právě ve Valašském Meziříčí na náměstí. Pokračuje organizátorka happeningu Irena Brouwerová: "Z této události máme dobovou fotografii, která se dost často objevuje v různých publikacích nebo také visí na náměstí. My jsme se rozhodli, že po těch sto letech si tu slavnou událost připomeneme tím, že se oblečeme do historických kostýmů, popíšeme si všechny postavičky a uděláme po sto letech novou fotografii."
Dobový snímek zachytil celkem 148 postav. Podle Ireny Brouwerové je zatím obsazena přibližně polovina postav. Tvorby živého obrazu se zúčastní například studenti místního gymnázia, členové pěveckého sboru Beseda nebo Sokola. A kdo bude představovat poslance Masaryka? "My jsme dlouhou dobu hledali osobu, která somaticky odpovídá této postavě, ale pak jsme se rozhodli, že není tak důležité mít úplně přesnou postavu. Rozhodli jsme se, že tuto roli by určitě nejlépe zvládl náš současný starosta, který je taktéž vysoký, sice možná ne úplně štíhlý jako pan Masaryk, ale myslím si, že se zhostí této úlohy skvěle."
Historického happeningu se zúčastní desítky lidí. Jak jste si opatřili takové množství dobových kostýmů? "Je to poměrně jednoduché, snad až na tu první řadu, protože samozřejmě členové té první řady budou nejvíce vidět, ale představme si, že to je rok 1907, čili jsou tam jenom trošku jinak střižené pánské obleky, dámy mají klobouky, ty jsme si zapůjčili v půjčovně. A myslím si, že bude úplně stačit, když se účastníci prohrabou truhlami nebo starými věcmi svých dědečků a babiček."
Co vlastně Tomáš Garrigue Masaryk pro váš region znamenal? "Myslím si, že mnoho lidí o roli Masaryka jako poslance neví. Byl docela aktivním poslancem. Například se zasadil o to, aby ve Vsetíně byl nový vodovod. Zasadil se o to, aby se vybudovala dráha Vsetín - Bílnice. Dokonce pomáhal při zřízení dívčího gymnázia ve Valašském Meziříčí, hejtmanství ve Vsetíně, okresního soudu ve Zlíně. A dokonce prý byl proti povinnému biřmování v Novém Jičíně. Jsou to takové zajímavé věci, které se o Masarykovi jakožto prvním prezidentovi Československé republiky neví. A to jsme chtěli právě nejen živým obrazem, ale celými masarykovskými slavnostmi v květnu ve Valašském Meziříčí zdůraznit."
Valašské Meziříčí si sté výročí zvolení Masaryka poslancem Říšské rady připomíná také například seminářem, koncertem, vycházkami po naučné stezce nebo výstavou.