Topolánek zvítězil, třetinu delegátů ale nepřesvědčil

Мирек Тополанек (Фото: ЧТК)

Občanští demokraté si na svém víkendovém kongresu zvolili vedení, které nyní povede další kolo jednání o nové vládě. Křeslo šéfa strany obhájil s poměrně silným mandátem Mirek Topolánek, a to navzdory kritice řady delegátů, kterým vadí, že chce o vládě jednat i s ČSSD. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Mirek Topolánek, foto: Autor
V ODS zvítězil názor, že je lepší volit menší zlo. Tím větším by byla případná vláda ČSSD s podporou komunistů. Kongres proto povolil Topolánkovi a jeho týmu dohodnout se o nové vládě se socialisty. Nesmí ale jít o variantu opoziční smlouvy. To znamená, že vládu musí nějakým způsobem podpořit lidovci nebo zelení. Jak dlouho by taková vláda měla fungovat, to delegáti nestanovili. V usnesení se pouze šalamounsky uvádí, že pokud se nepodaří prosadit předčasné volby v příštím roce, má délka spojenectví s ČSSD záviset na tom, kolik programových cílů ODS bude vláda s to naplňovat. Staronový předseda strany Mirek Topolánek je se závěry kongresu spokojený. Jak řekl Radiu Praha, od delegátů získal široký manévrovací prostor pro jednání.

"Mandát, který jsem dostal, vůbec nehovoří o tom, s kým se mám dohodnout a jestli vůbec se mám dohodnout. Mandát je v tom, že pokud příští vláda, kterou se pokusím sestavit, nebude naplněna programem, za který bychom se nemuseli stydět, tak nevznikne."

Topolánek, který při obhajobě křesla šéfa strany neměl protikandidáta, dostal 70 procent hlasů delegátů. Považuje to za silný mandát. První den kongresu totiž probíhal v poněkud napjaté atmosféře. Část delegátů z regionů přijela do Prahy v bojové náladě. Nehodlala se smířit s tím, že o vládě by se mělo jednat i s hlavním nepřítelem, šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. A ve svých často emotivních vystoupeních to delegáti dávali Topolánkovi najevo. Velmi razantně vystupovala například plzeňská organizace ODS, což potvrdil i plzeňský hejtman Petr Zimmermann.

Petr Zimmermann, foto: Autor
"V stanovisku naší krajské organizace ODS říkáme, že než kompromis za každou cenu, kompromis za cenu ztráty programu a tváře, je lépe jít do opozice."

Bouřlivý aplaus delegátů sklidila v sobotu místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Svým projevem se pasovala do čela odpůrců spojenectví se socialisty. V rozhovoru pro Radio Praha mimo jiné uvedla, že kompromis s Paroubkem není možný.

"Kompromis se hledá velmi obtížně, protože ho máme hledat s člověkem, který se vymezil tak silně, že naši voliči ho nejsou ochotni přijmout. Buď tedy stojíme před rozhodnutím, že jakoby budeme hledat kompromis nebo před tím, že ztratíme voliče. Já vidím tu druhou cestu."

Topolánek na své kritiky zaútočil těsně před nedělní volbou předsedy. Marně prý v jejich kritice hledal nějaký obsah nebo návrh. Odmítl představu, že cestou k rychlým předčasným volbám by byl třetí pokus o sestavení vlády, protože by podle kritiků byl neúspěšný. Levice by v případném třetím pokusu nezískala dost hlasů. Podle Topolánka jsou ale takové úvahy riskantní, protože by skutečně mohly přivést stranu do opozice.

Miroslava Němcová, foto: Autor
"Já se ptám, o co nám jde: hýčkat si v opozici své zásadové ego nebo o možnost prosadit to, co jsme slibovali? Co je větší zradou na voličích: jednání se všemi včetně proklínané ČSSD nebo rezignace na možnost náš program v tomto volebním období prosadit?

Velká většina delegátů nakonec dala Topolánkovi za pravdu. To se ostatně ukázalo i při dramatické volbě nových místopředsedů strany. Miroslava Němcová, kterou v sobotu delegáti zahrnovali ovacemi, v neděli své křeslo neobhájila. Cítí zklamání?

"To, že jsem neuspěla já, mě nemrzí. To, že neuspěl můj názor, to mě mrzí a velmi, protože můj názor byl řečen jako jeden z mála naprosto jasně, srozumitelně a konkrétně. Všichni ostatní uchazeči o vedoucí posty zabalili své projevy do neproniknutelných slov a frází. Tím, že byl odmítnut můj názor co nejméně si zadat s Jiřím Paroubkem, jakkoli vím, že situace je složitá, tak se obávám, že kongres byl zmanipulován k názoru jít spíše cestou k Jiřímu Paroubkovi. To mě musí mrzet víc, než jestli jsem uspěla já nebo ne."