Třetí Českou knihu rekordů pokřtil vrhač nožů

r_2100x1400_radio_praha.png

V Pelhřimově byla představena už třetí zbrusu nová Česká kniha rekordů. Také její křest byl hodně neobvyklý. Zasloužil se o něj vrhač nožů František Olbort, který knihu 'obkroužil' přesnými zásahy. V knize je na 1600 rekordů.

Křest knihy, na které byla mapa republiky, byl hodně neobvyklý. Jak prozradil v rozhovoru představitel agentury Dobrý den Miroslav Marek, každý zásah vrhače nožů Františka Olborta byl přesný. Knihu ani svoji manželku netrefil.

"Až dvacátý hod nožem zasáhl téměř přesně místo, kde leží Pelhřimov, který je u nás hlavním městem rekordů."

Kolik lidí je v knize rekordů zapsáno?

"V knize je hodně přes sto tisíc lidí, kteří se aktivně zúčastnili jednotlivých pokusů. Údajů tam najdeme téměř 1600 a vše je doprovázeno fotografiemi. Jedná se o knihu, která je dokumentem toho, co se za poslední tři roky v oblasti rekordů a kuriozit v České republice odehrálo. Novinek z posledních třech let je tam přibližně 90 procent, zbývajících 10 procent jsou nejzajímavější údaje z let předchozích."

V knize je dokonce i třikrát uveden prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

"Je to pravda. On byl absolutně nejdéle v čele státu. Přímý přenos z jeho pohřbu, i to vyjadřuje úctu lidí k panu prezidentovi, byl absolutně nejdelším přímým přenosem v historii rozhlasu. Třetí rekord, který se týká T.G. Masaryka je trošku hříčka a trošku umění. Od června letošního roku visí na radnici deska, jejíž součástí je nejmenší jezdecká socha na světě a je to právě socha Tomáše Garrigua Masaryka. Má 9 krát 9 milimetrů, je to nádherné dílo Lubomíra Vaňka."

O pestrosti záběru České knihy rekordů svědčí i to, že do Pelhřimova přijel předvést své umění člověk, který má v hlavě stoletý kalendář, student, který z paměti dokáže napsat dva tisíce číslic, které následují za desetinnou čárkou v Ludolfově čísle. Miroslav Marek připomněl i dalšího hosta - českého atašé v Indii.

"Jako první Evropan zvládl tradiční bojové indické cvičení na kůlu. Drží se jenom za nárty svých nohou ve vodorovné poloze se zemí. A těch prvků Pavel Kudrna dokázal udělat sedm. Svoje umění předváděl nejen u nás, ale třeba i v Německu. To je skutečná rarita. Stejně jako rekord v žonglování hlavou dolů, přičemž žonglér byl přilepen ke stropu v místnosti za podrážky. Pak jsou samozřejmě rekordy trojrozměrné. Máme v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově největší kolekci věcí, které jsou slepené ze zápalek. Opravdovým unikátem jsou hudební nástroje z dílny Tomáše Kordy. Třeba funkční kytary nebo housle, rovněž slepené ze sirek."

Česká kniha rekordů tak mapuje snahy lidí, kteří se stali jedničkami ve svém oboru - ať už po celoživotním úsilí v těch nejserióznějších oborech nebo naopak v krátkém okamžiku, z recese a pro potěšení okolí.