Třetí Českou knihu rekordů pokřtil vrhač nožů
V Pelhřimově byla představena už třetí zbrusu nová Česká kniha rekordů. Také její křest byl hodně neobvyklý. Zasloužil se o něj vrhač nožů František Olbort, který knihu 'obkroužil' přesnými zásahy. V knize je na 1600 rekordů.
"Až dvacátý hod nožem zasáhl téměř přesně místo, kde leží Pelhřimov, který je u nás hlavním městem rekordů."
Kolik lidí je v knize rekordů zapsáno?
"V knize je hodně přes sto tisíc lidí, kteří se aktivně zúčastnili jednotlivých pokusů. Údajů tam najdeme téměř 1600 a vše je doprovázeno fotografiemi. Jedná se o knihu, která je dokumentem toho, co se za poslední tři roky v oblasti rekordů a kuriozit v České republice odehrálo. Novinek z posledních třech let je tam přibližně 90 procent, zbývajících 10 procent jsou nejzajímavější údaje z let předchozích."
V knize je dokonce i třikrát uveden prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
"Je to pravda. On byl absolutně nejdéle v čele státu. Přímý přenos z jeho pohřbu, i to vyjadřuje úctu lidí k panu prezidentovi, byl absolutně nejdelším přímým přenosem v historii rozhlasu. Třetí rekord, který se týká T.G. Masaryka je trošku hříčka a trošku umění. Od června letošního roku visí na radnici deska, jejíž součástí je nejmenší jezdecká socha na světě a je to právě socha Tomáše Garrigua Masaryka. Má 9 krát 9 milimetrů, je to nádherné dílo Lubomíra Vaňka."
O pestrosti záběru České knihy rekordů svědčí i to, že do Pelhřimova přijel předvést své umění člověk, který má v hlavě stoletý kalendář, student, který z paměti dokáže napsat dva tisíce číslic, které následují za desetinnou čárkou v Ludolfově čísle. Miroslav Marek připomněl i dalšího hosta - českého atašé v Indii.
"Jako první Evropan zvládl tradiční bojové indické cvičení na kůlu. Drží se jenom za nárty svých nohou ve vodorovné poloze se zemí. A těch prvků Pavel Kudrna dokázal udělat sedm. Svoje umění předváděl nejen u nás, ale třeba i v Německu. To je skutečná rarita. Stejně jako rekord v žonglování hlavou dolů, přičemž žonglér byl přilepen ke stropu v místnosti za podrážky. Pak jsou samozřejmě rekordy trojrozměrné. Máme v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově největší kolekci věcí, které jsou slepené ze zápalek. Opravdovým unikátem jsou hudební nástroje z dílny Tomáše Kordy. Třeba funkční kytary nebo housle, rovněž slepené ze sirek."
Česká kniha rekordů tak mapuje snahy lidí, kteří se stali jedničkami ve svém oboru - ať už po celoživotním úsilí v těch nejserióznějších oborech nebo naopak v krátkém okamžiku, z recese a pro potěšení okolí.