Ujmou se v Česku mlékomaty?

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

V jistém smyslu hitem letošní sezóny se v Česku stávají automaty na mléko. Nejde sice ani zde o úplnou novinku a už vůbec to není žádná česká zvláštnost. Snaha zkrátit a zlevnit cestu mléka od farmářů ke spotřebitelům ale v posledních týdnech popularizuje mlékomaty nevídaným tempem.

Nízké výkupní ceny mléka jsou důvodem, proč stále více českých farmářů uvažuje o tom, jak obejít dlouhý proces výkupu, zpracování, distribuce a prodeje, a dostat surovinu hned k zákazníkům. Řešení přitom není nijak nové: už přes pět let má svůj automat na mléko soukromý zemědělec v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Automaty na čerstvě nadojené mléko řadu let fungují v Itálii, Rakousku nebo Švýcarsku a nově se začaly objevovat také na Slovensku a v Maďarsku. Takové zařízení vyrábějí i nejméně dva čeští výrobci, a zájem o koupi nebo pronájem stroje poslední dobou roste.

K popularizaci mlékomatů zřejmě nemalou měrou přispěla obec Čeladná na Frýdecko-Místecku, kde přístroj funguje od letošního června.

"Ohlas je na to velice dobrý. Mohou soudit podle toho – shodou okolností nedaleko bydlím – že je tam skutečně, dá se říct, poměrně nával. A to i když skončila sezóna (v blízkosti automatu je chatová oblast – pozn. red.), tak je tam téměř pořád někdo, kdo je u automatu a kupuje si mléko,"řekla nám místostarostka Čeladné Věra Golová a dodala: "Vím, že si to lidé pochvalují, že jednak i ta cena je příznivá, ale samozřejmě i ta kvalita. Protože se jedná o neodstředěné čerstvě nadojené mléko."

A nemají lidé obavy třeba hygienického charakteru?

"Tak to si myslím, že ty obavy tam určitě nejsou. Jak říkám, bylo to přijato dobře, když o tom s někým hovořím, tak si chválí kvalitu i chuť, ale i ten způsob výdeje. To už je skutečně plně automatizované zařízení. Tam už není možnost nějaké kontaminace nebo znečištění té tekutiny, protože si odebírate to mléko buď do vlastních, přinesených lahví, ale zároveň je tam i nabídka využití lahví s tím, že tam je ještě před čerpáním mléka první stupeň, oplachovač. Tam je možnost si vymýt ať už přinesené, nebo tam získané nádoby. Potom už jen vhodíte mince a tam vám z toho nerezového kohoutku nateče to mléko."

Automaty, umístěné přímo v obchodech, by se v nejbližší době měly objevit například na Vysočině, další je už objednaný na Domažlicko, a na mnoha místech i v dalších regionech je příprava mlékomatů už ve stadiu vážných úvah.