Uklidní se po jmenování Topolánkovy vlády česká politická scéna?

Primer ministro Mirek Topolánek (Foto: CTK)

Tři měsíce po volbách se Česko dočká nové vlády. V pondělí bude na Hradě jmenován kabinet Mirka Topolánka. V patnáctičlenné vládě bude devět zástupců ODS a šest nestraníků. Podle Mirka Topolánka má jeho vláda dovést zemi k předčasným volbám na jaře příštího roku. Kvůli patové situaci ve sněmovně bude ale Topolánkův kabinet těžko hledat hlasy pro vyslovení důvěry. Jak se vlastně na tříměsíční hledání nové vlády dívá zahraničí? A uklidní se jmenováním Topolánkovy vlády situace na české politické scéně? O tom si s politology Jiřím Pehe a Petrem Justem povídala Martina Lustigová.

Foto: Evropská komise
Ovlivnila tříměsíční jednání pozici České republiky v zahraničí? Co soudí politolog Petr Just?

"Určitě by pro Českou republiku bylo daleko lepší, kdyby vláda byla ustavena v krátké době po volbách, kdyby povolební vyjednávání vedla hned k ustavení nějaké stabilní vlády. Myslím, že hlavní je dívat se směrem k Evropské unii, protože řada našich politiků, zejména ministři, zasedají v různých ministerských radách na úrovni EU. Jezdí tak rozhodovat, konzultovat, apod. A může se klidně stát, že by Evropská unie mohla zpochybnit mandát zástupců té dosluhující vlády, která už je vlastně v demisi."

Podle politologa Jiřího Pehe tříměsíční politická paralýza vnímání České republiky v zahraničí neovlivnila. Česká republika je podle něj stabilní demokracií s dobře fungujícími ústavními mechanismy, a proto se politická krize na politické stabilitě země nepodepsala:

Pravděpodobní členové budoucí vlády, foto: ČTK
"V tomto smyslu to zatím nemělo negativní dopady. Pokud jde o pohled na českou politiku, myslím si, že v zahraničí, zejména na západ od České republiky ten pohled nikdy nebyl nijak kladný v tom smyslu, že Česká republika se více než deset let potýká s nejrůznějšími politickými paty, paralýzami i neschopností českých politiků hledat konstruktivní řešení. Takže pokud jde o celkovou politickou kulturu, ta, myslím, nikdy nebyla vnímána nijak kladně. To, co je kladné, je ta schopnost ústavních mechanismů a institucí celou politickou krizi ustát."

A jak jednání o budoucí vládě chápe veřejnost? Není už trochu znechucena politikou?

"Politika obecně je oblast, která je veřejností dlouhodobě vnímána velmi negativně. A myslím si, že toto tříměsíční období, které nevypadá, že by vedlo k nějakému výsledku, samozřejmě tento negativní postoj veřejnosti může jenom podtrhnout a posílit," říká Petr Just.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Dá se očekávat, že po pondělním jmenováním nové vlády dojde k uklidnění situace na české politické scéně?

"Situace se bezpochyby na několik týdnů trochu uklidní. Celé to může znovu vypuknout v okamžiku, pokud Topolánkova vláda nedostane důvěru Poslanecké sněmovny. Pak samozřejmě začne celé to kolo hledání nového řešení znovu. A znovu to může trvat třeba i několik měsíců,"

soudí Jiří Pehe. A Petr Just dodává:

"Vzhledem k tomu, že pondělní jmenování Topolánkovy vlády není ukončením nestabilní situace, tak se domnívám, že tento proces bude pokračovat dál. A tím pádem samozřejmě i veškeré názory veřejnosti budou ovlivněny tím, že tu stále nebudeme mít většinovou vládu. Uvidíme, jak se Mirku Topolánkovi po tom pondělním oficiálním jmenování bude dařit při vyjednávání o podpoře. Potom bychom mohli hodnotit jeho kroky a to, jak to bude vnímat veřejnost. Ale zatím si nemyslím, že by to vedlo k nějakému brzkému konci."