Umírněný protest vozíčkářů

Václav Krása, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Všechny dávky, podpory a příspěvky od ledna vyplácejí úřady práce. Přebraly tak část agendy i 1600 úředníků od radnic. Někteří kritici varovali, že se změna připravovala narychlo a pracovníci nápor nezvládnou.Národní rada osob se zdravotním postižením dokonce vyzvala lidi s handicapem, aby šli 4. ledna do úřadů práce a podali tam své žádosti o příspěvek na mobilitu, což by mohlo způsobit kolaps úřadů.

Václav Krása,  foto: ČTK
"Akci neorganizujeme. Lidé na úřad nemusí. Je to výzva a dobrovolné rozhodnutí každého. Smyslem je ukázat nesmyslnost reformy,"řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Sám se vypravil na kontaktní pracoviště úřadu práce v pražských Řepích. Tam se čekalo kolem patnácti minut. Václav Krása na tom demonstroval fakt, že byrokracie po sociální reformě neubyla. Naopak:

"Sbírají vlastně jenom dotazníky, teprve teď je budou zadávat do systému, teprve teď je budou vyhodnocovat. Je možné, že lidé budou opakovaně zváni na úřady práce a samozřejmě té byrokracie bude víc."

Na situaci na novém oddělení v Praze 6 se přišla podívat i ředitelka krajské pobočky Úřadu práce pro Hlavní město Prahu Blanka Havlík. Podle ní je nový model zpracování žádostí o příspěvek na mobilitu pro klienty pohodlnější:

Foto: ČTK
"Sice musí všichni přijít v lednu, prokáží se, podají žádost a pak už ta dávka běží celý rok bez nějakého dalšího ucházení."

Na některých úřadech práce ze začátku dominoval zmatek, například v Liberci, ale za chvíli se ho úřednicím podařilo zvládnout:

"Vy berete příspěvek na péči? Dostanete z úřadu práce pokyny," vysvětluje úřednice.

"Nikdo neví, kam má jít. Něco je odstěhované, něco není," stěžovala si jedna z žadatelek.

Vozíčkář pan Zdeněk měl velký problém se do ostravské pobočky úřadu práce vůbec dostat.:

"Není kde parkovat. Kdyby byl sníh, tak už je to tuplem nemožné. Někteří ani nejsou schopni sami dojet. Kdo tohle vymyslel? Dříve to bylo tak, že i kdybych to vyřizoval v květnu, tak dostanu vyplaceno i za leden. Tyto problémy by nemusely určitě být."

Otci dalšího vozíčkáře, tentokrát ze zlínského úřadu práce, vadí nový systém vyplácení příspěvku na mobilitu. Na tento účel budou nyní lidé dostávat 400 korun měsíčně. Obdrží je od měsíce, v němž si o ně požádají. Aby tedy měli peníze i za leden, musí do konce měsíce dojít na úřad práce se žádostí. Dřív to mohli udělat kdykoliv a získali sumu za celý rok.

Foto: ČTK
"Trošku nás zaskočilo, že je to tak nízká částka, protože když si uvědomíte, kolik je jenom povinné pojištění auta a jak stoupá cena benzínu... Syn jezdí denně do práce a z práce, takže to bude další díra do rozpočtu. Dvanáctkrát 400 je 4 800, a původně bylo 8 tisíc. Je to tedy něco víc jak polovička."

Se změnou není spokojená ani vozíčkářka Marie Divišová:

"Hlavně je to výše příspěvku. Dříve to bylo rozdělené na individuální dopravu a na provoz motorového vozidla. Od ledna je to každý měsíc 400 korun, ať používáte auto, nebo jezdíte jiným dopravním prostředkem. A pak je to i změna pracoviště. Úřady práce nejsou tak přístupné a hlavně ani nevíme, kde jsou. Takže člověk teprve zjišťoval, kde ty úřady jsou."

Foto: ČTK
Nějaký mimořádný kolaps se ve středu na úřadech práce nekonal. Tam, kde se na větší nápor klientů připravili, šlo všechno hladce. Potvrdila to i pracovnice Úřadu práce na kontaktním pracovišti v Praze 6 Šárka Strachová, která má příspěvky na starosti:

"Já si myslím, že situace se dá docela dobře zvládnout. Sice občané chodí, ale my to zatím zvládáme. Většina občanů, kteří si chodí žádat o mobilitu, tam je největší frekvence, pokud mají platný průkaz, není žádný problém. Jediný problém je v naší výpočetní technice, ale to se řeší. Každý den tady někdo je a snaží se to zprovoznit."

Jak však řekl šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, jsou připraveni zvážit větší protestní akce, pokud by lidé s handicapem nedostali včas své příspěvky od státu. Počkají do února, kdy by úřady měly první letošní dávku vyplatit.