Unikátní mozaika Posledního soudu je zachráněna

Max Švabinský - Poslední soud

Doslova kostičku po kostičce, tak prohlíželi před měsícem čeští a američní odborníci mozaiku Posledního soudu zdobící královskou bránu svatovítské katedrály. Desítky let si totiž restaurátoři lámali hlavu s tím, jak zabránit postupné ztrátě barev. Nyní se zdá, že je unikátní mozaika, která nemá na sever od Alp obdoby, zachráněna.

Mozaika pochází z roku 1371 a je na ní více jak milion kostiček. Jak uvedla Eliška Fučíková z památkového odboru Kanceláře prezidenta republiky, byla objednána králem Karlem IV. do katedrály sv. Víta.

"Představuje poslední soud a měla králi, který vstupoval ke korunovaci, připomenout, že se ze svých skutků bude zodpovídat před Nejvyšším, to jest při posledním soudu."

Je takový unikát někde v okolních zemích?

"V tomto rozměru není, proto je ta mozaika tak unikátní. A také proto, že je zachovaná téměř intaktně z doby svého vzniku, což je velká vzácnost."

Například u italských děl se často nahrazovaly kamínky, jak postupně vypadávaly, kdežto u pražské mozaiky je dodatků poměrně málo. Mozaika nebyla na katedrále v průběhu staletí pořád. Například v 17. století byla zakrytá omítkou a v roce 1837 ji dokonce zasáhl blesk. Později byla velmi poškozená a byla sundána.

Katedrála sv. Víta
"Byla sňata v 80. letech 19. století. Byla rozřezána na kusy a i s omítkou byly ty panely přeneseny do suterénu Vladislavského sálu, kde byly dlouho uloženy. Uvažovalo se o tom, jestli se má přenést na nějaké jiné místo nebo jestli se vrátí po restaurování zpátky, což se potom na začátku 20. století stalo."

Postupem času však docházelo ke ztrátě barev mozaiky. Jak uvedla Eliška Fučíková, naštěstí ji zachránila technologie, se kterou přišel odborník z americké univerzity.

"Ta technologie je opravdu nová. Byla speciálně vynalezena pro záchranu mozaiky, právě pro její vyjímečnost. Američané zaplatili nejen ten dlouhý sedmiletý průzkum, ale potom i restaurování."

V čem ta technologie spočívá, jak se to dělá?

"Ta technologie spočívá v dokonalém očištění povrchu mozaiky, otryskání rozemletým sklem, které je měkčí než sklo mozaiky a potom se nanáší speciální ochranná vrstva. Takže se na mozaice vytváří povrch umělého skla."

Jak dlouho by to mělo vydržet?

"Technologie se nyní zkoušela po pěti letech. Zdá se, že funguje skvěle. Proto bylo teď na mozaice krátkou dobu lešení, protože přijeli Američané, ten odborník z univerzity Los Angeles, který vymyslel způsob ochranného nátěru. Každý rok se samozřejmě bude kontrolovat stav té mozaiku, ale k dalšímu nějakému zásadnějšímu kontrolnímu řízení by měli přijet až v průběhu pěti let."