Ústřední vojenská nemocnice v Praze získala mezinárodní akreditaci

Ústřední vojenská nemocnice (Foto: www.uvn.cz)
0:00
/
0:00

Ústřední vojenská nemocnice v pražských Střešovicích získala jako první zařízení ve střední a východní Evropě mezinárodní akreditaci. Nemocnice změnila celou filosofii přístupu k pacientům a na převzetí certifikátu se připravovala několik let. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Experti společnosti Joint Commission International, která ocenění uděluje, hodnotili téměř vše - od kvality lékařské péče přes komfort pacientů až po evakuační plány. Certifikát, který společnost uděluje od roku 1998, získalo zatím pouze šedesát nemocnic a Vojenská nemocnice ve Střešovicích je první takto oceněnou ve střední a východní Evropě. Jak uvedla mluvčí doktorka Magda Thomesová, nemocnice má téměř 700 lůžek a ročně ošetří na 650 tisíc lidí.

"Tento certifikát je potvrzením určité kvality nemocnice, že se v té nemocnici dělá medicína na odborné úrovni, ale i medicína z pohledu pacienta bezpečná."

Jak dlouho se nemocnice na udělení certifikátu připravovala?

"Nemocnice se začala připravovat už v roce 2000. Čili čtyřletá příprava během které se musela provést řada změn."

Asi nejzásadnější novinkou bylo zavedení jednotného chorobopisu, což snižuje riziko omylu. Lékaři i sestry se museli naučit srozumitelně vysvětlovat nemocným, jaké je jejich onemocnění, jak bude probíhat léčba a jak do ní může zasáhnout sám pacient. Klasické vizity, při nichž lékaři řeší problémy nemocného před ostatními pacienty, vystřídaly diskrétní rozhovory v soukromí vyšetřovny. Pacienti také nosí plastové náramky, které slouží k jednoznačné identifikaci.

"Zejména u pacientů, kteří jsou třeba v celkové anestézii, s poruchami vědomí nebo u starých zmatených pacientů. Ústřední vojenská nemocnice si zavedla systém identifikace pacientů pomocí identifikačních plastových náramků, které jsou umísťovány na pacientovo pravé zápěstí ihned při přijetí."

Získání akreditace je pro nemocnici velký úspěch, ale i závazek. "Je to hlavně informace pro cizince, kteří o kvalitě českého zdravotnictví pochybují,"řekla Magda Thomesová s tím, že na hodnocení nemocnic touto formou jsou zvyklí hlavně Američané. Vlastní inspekce probíhala v závěru loňského roku.

"Hodnotící proces probíhá tak, že během týdne se po nemocnici pohybovali tři inspektoři Joint Commission International s tím, že každý se zaměřoval na určitou problematiku. Měli jednak vstup do veškeré dokumentace, prováděli rozhovory s pacienty, prováděli rozhovory s personálem. Například se podívali do dokumentace, jestli bylo provedeno poučení pacienta před výkonem. Zeptali se sestry a pak si to šli samozřejmě ověřit k pacientovi, jestli byl skutečně informován, jak je zapsáno v dokumentaci."

Kolik bylo kritérií, které nemocnice musela splnit?

"Celé akreditační šetření představuje naplnění více než 1500 parametrů a úspěšná nemocnice musí splnit minimálně 95 procent z nich a Ústřední vojenské nemocnici se to povedlo na 99 procent."

Na jak dlouho je akreditace udělována?

"Akreditace je udělována na tři roky. Potom nás čeká reakreditace, kdy znovu přijedou inspektoři Joint Commission International, znovu prověří všechny parametry a zkontrolují, jestli dosažená kvalita je udržována. Během toho tříletého období se samozřejmě mohou kdykoliv objevit na namátkovou kontrolu a zkontrolovat jakoukoliv sféru."

O mezinárodní akreditaci usilují také další české nemocnice například pražská Homolka či Masarykův onkologický ústav v Brně. Ve Střešovicích se slavnostního předání akreditace zúčastnili i prezident Václav Klaus a americký velvyslanec v Praze William Cabaniss. Oba už několikrát na vlastní kůži vyzkoušeli služby střešovických lékařů. Lékaři si všimli, že si prezident stěžuje na kašel, a tak mu před odjezdem pohotově přinesli kapky.