V Čáslavicích mají vzácnou barokní sochu sv. Jana Nepomuckého

r_2100x1400_radio_praha.png

Barevná polychromovaná socha na volném prostranství je dnes vzácností. A přesně takovou mají v Čáslavicích na Třebíčsku. Je to socha Jana Nepomuckého v nadživotní velikosti.

Vzácnost sochy odhalil až akademický sochař Otakar Marcin z Lipnice nad Sázavou, když začal sochu restaurovat. Dvě tuny vážící Jan Nepomucký měl původně povrch polychromovaný, tedy barevný se zlacenými detaily.

"Unikátní je pro mě z toho důvodu, že za celou svou praxi, která trvá asi 40 let, jsem barokní sochu v exteriéru a s poměrně velice slušně zachovanou polychromií ještě neviděl."

Ze kterého je socha období?

"Je z poloviny 18. století. Odhaduji tak 1750, 1760. Autor bohužel známý není. Tenkrát se ta díla nesignovala."

Jak bude socha restaurovaná? Bude domalovaná?

"Zatím se dělá pořád průzkum polychromie. První část průzkumu začala na místě, pak byla socha převezená do dílen Umělecko-průmyslové akademie ve Světlé nad Sázavou, kde učím, aby taky žáci někdy viděli barevnou barokní sochu. My dáme návrh komisi památkářů, že by se socha mohla doplnit v lazurních barvách. Možná, že památkáři přijdou s tím, že chtějí obnovit plnou polychromii, to znamená v sytých barvách, ve kterých to bylo původně. Ale o tom nejsem přesvědčen, že by to bylo dobře."

Podle památkářů je hodnota sochy nevyčíslitelná. Sv. Jan Nepomucký se vrátí na čáslavickou náves a místní doufají, že se stane novou atrakcí pro turisty. Posune se však o kousek dál. Dříve totiž stával blízko silnice pod kaštany. Při pádu větve či zimním nasolení silnice hrozilo poškození památky. Akademický sochař Otakar Marcin má co se soch týče zmapovanou Prahu i Vysočinu. Tady například objevil v interiéru krásnou polychromovanou sochu Nanebevzetí Panny Marie.

"Ta je přímo v Jihlavě. Je to malá socha, která je vysoká asi metr nebo metr dvacet, stojí na vysokém sloupu. A tu polychromii jsme právě doplňovali lazurním způsobem a myslím si, že dopadla velice hezky a stojí za to se na ni podívat."