V Česku byla objevena stehenní kost dinosaura

Nálezce Michal Moučka s kosterní pozůstatky dinosaura, foto: ČTK

Česko má svého prvního dinosaura. Je sice malý, ale náš, uvedl paleontolog Oldřich Fejfar, když komentoval tento unikátní objev dinosauří zkameněliny na českém území. Na stehenní kosti jsou navíc zřetelné zářezy od zubů pravěkých žraloků, kteří na něj zaúčtočili, když mu bylo asi 20 let. Více se o nálezu dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

Nálezce Michal Moučka s kosterní pozůstatky dinosaura,  foto: ČTK
Jak tvrdí paleontologové, jednalo se o býložravce, který žil v období křídy, tedy před zhruba 94 milióny let. Vzhledem k tomu, že jde o unikátní objev, vědci přesné místo nálezu tají. Stehenní kost dinosaura objevil v lomech kolem Kutné Hory zcela náhodou amatérský hledač zkamenělin. Lékař Michal Moučka sbíral na procházce s dětmi křídové mušle a najednou si všiml vyčnívající kosti.

"Potom jsem ji asi 2 měsíce čistil, protože byla celá špinavá od toho pískovce. Poznal jsem, že je to levá stehenní kost - jako doktor to člověk přece jenom pozná - ale nevěřil jsem, že je to opravdu dinosaurus."

Zamířil proto mezi odborníky, kteří jeho domněnku potvrdili. Znalec dinosaurů profesor Oldřich Fejfar uvedl, že živočich spásal traviny na břehu mělkého křídového moře, které se po nějakou dobu rozprostíralo v české kotlině. "Český dinosaurus" chodil po dvou zadních nohách, lehce běhal, ale používal i přední končetiny. Navíc patřil k druhu, kterému se pravidelně obměňoval chrup. O podobném nálezu snily podle Feifara celé generace paleontologů. Jak uvedl, řada lidí nosila na paleontologii různé kosterní nálezy, nikdy se však nejednalo o takový objev.

"Toto byly druhohory, to jsme viděli na první pohled a začali jsme samozřejmě vyskakovat radostí. Podle příčného zlomu té kosti usuzujeme, že zvíře bylo dospělé. Podle velikosti té kosti, která měří 40 centimetrů, pak usuzuji, že dinosaurus nemohl být větší než 2,5 metru.

Kosterní nález 'českého dinosaura'
Vy jste říkal, že místo nálezu není místem, kde se dinosaurus vyskytoval, podle čeho tak usuzujete?

Především proto, že ty vrstvy, jsou vrstvy mořské. Čili to nebylo to prostředí, kde žili. Nadto ta kost je izolovaná, není tam pokračování, není to součást nějaké kostry. Ta kost musela být někde rozčleněna a doplavena vodními proudy možná kilometry dál, než to zvíře žilo. Takže bohužel je to nález již druhotný. Z toho důvodu se skepticky domnívám, že se jedná opravdu o unikum o superunikum, které hned tak nebude. Hledat na té lokalitě dál je velká sázka do loterie.

A hledá se?

Už jsme tam udělali pár exkurzí, na jaře to rozšíříme, ale jak říkám, to naleziště není příliš slibné.

Jaký bude osud nálezu?

Já osobně bych si přál, když vidím ty badatele starší, s jakou pietou a s jakou láskou zakládali Národní muzeum, tak by to mělo skončit v Národním muzeu."

Ačkoliv jde o předmět nevyčíslitelné hodnoty, jako nálezci patří lékaři Michalu Moučkovi. Co s kostí udělá, zatím nepřemýšlel. Pro přírodovědnou fakultu a Národní muzeum zatím vyrobí sádrobé odlitky. O prodeji kosti z dinosaura zatím neuvažuje. A jak se teď cítí šťastný nálezce?

"No super, být v něčem první a napořád, to je úžasné."