V Plzni mají největší zkamenělou plavuň na světě

Zkaměnělina z období karbonu

V plzeňském muzeu je vystavena obrovská zkamenělá plavuň. Nález pochází z mladších prvohor a je starý 310 milionů let. Jde o nejrozměrnější vzorek tohoto druhu plavuně na světě a více se o něm dozvíte od Zdeňky Kuchyňové v rubrice Česká nej....

Krajina v období karbonu
Návštěvníci muzea mohou popustit uzdu své představivosti a přenést se do lesa před stovkami milionů let. Zkamenělina je unikátní především svým rozměrem a uceleností. Vzorek měří 1,3 krát 1,1 metrů. Jak uvedl vedoucí paleontologického oddělení Západočeského muzea Josef Pšenička, odborníci plavuň objevili před dvěma lety u Radnic na Rokycansku.

"Byli jsme si samozřejmě vědomi, že bude velmi těžké, vzhledem k váze té horniny, tento vzorek převézt na jiné místo, než se původně nalézal. Tak jsme si řekli, že ho jenom nafotíme a necháme ho na místě. Nicméně včas jsme si uvědomili, že ten vzorek bude mít dost velký význam pro budoucí paleontologii, tak jsme se nakonec rozhodli, že se pokusíme vzorek zachovat a vyzvednout."

Zkaměnělina z období karbonu
Odborníci nález rozebrali na pět bloků a pak znovu složili. Strávili na tom tisíce hodin. Když byla zkamenělina rozebrána, připomínala spíše zvláštní hromady kamení. Pak bylo třeba jednotlivé kusy uložit do štukového písku a hledat různé druhy chemikálií a lepidel. Nakonec se vše povedlo a vznikla taková plavuň, kterou všichni znali z výkopu. Kde však berou jistotu, že jde o největší nález na světě?

"Viděli jsme ohromné množství sbírek nejenom na našem kontinentě, ale dokonce i v Americe, Jižní Americe, Africe. Máme přehled o tom kde, jaké druhy a jak veliké ty vzorky jsou. Víme, kde se objevuje ten druh, který se objevuje u nás a samozřejmě jsme si jisti, že tento vzorek je skutečně největší na světě. Kdyby někdo měl větší, už by dávno byl opublikován v odborné literatuře, protože výsledky zkoumání tohoto vzorku zaplní mnoho paleontologických bílých míst."

Boubínský prales
Plavuň našli paleontologové nedaleko bývalého povrchového černouhelném lomu, kde provádějí rozsáhlý výzkum. Zkameněliny se tu zachovaly ve vulkanickém popelu. Je to vlastně jakási obdoba Pompejí. Paleontologové tak mají možnost studovat, jak doopravdy vypadal pravěký les. Vědí také, jak byla vysoká objevená zkamenělá plavuň.

"Jedná se o stromovitou plavuň, která dosahovala výšky pravděpodobně kolem osmi až deseti metrů. Nám se podařilo najít téměř celé zachovalé vrcholové větve. Nedaleko se nám podařilo objevit spodní část kmene a z toho se dá usoudit samotná výška té původní plavuně."

Jak dodal Josef Pšenička, v příštím roce podle výsledků průzkumu vznikne obrázek pralesa, který bude jako jediný věrně zobrazovat poměry, které v něm skutečně panovaly.

10
49.747484800000
13.377603600000
default
49.747484800000
13.377603600000