V Česku přibývá dobrovolníků
Dobrovolníci slaví svůj mezinárodní den. V Česku jich působí asi 10 tisíc. Ve svém volnu a bez nároku na mzdu pracují například v nemocnicích, s dětmi, seniory nebo s postiženými. Vyjíždějí i do zahraničí - loni to bylo na 6000 Čechů. Od roku 2003 upravuje tuto oblast zákon, ve své době jedinečný v rámci Evropy. Dobrovolníků stále přibývá a pohled na ně se postupně mění, říká předseda Národního dobrovolnického centra Hestia Jiří Tošner.
Pomáhá dobrovolnická práce třeba i nezaměstnaným, že neztratí dovednosti?
"Je to jeden z projektů, který v posledních letech rozjíždíme v několika krajích. Hezky běží na Vsetínsku, na Přerovsku, v severních Čechách. Z každého vzorku nezaměstnaných se dá oslovit 5 až 10 procent lidí, kteří tam nejsou z důvodu, že pracovat nechtějí a řeknou si: ano, já bych chtěl změnit svoji profesi. A je zajímavé, že pak 30 procent z těchto lidí získá placené zaměstnání třeba v jiném oboru, než původně měli."
Jaké máte další projekty?
"Zajímavý projekt je, že se mladý dospělý věnuje dítěti, které je z rodiny, kde to není v pořádku, dítěti, kterému chybí kamarádi. Je to program převzatý ze Spojených států a dnes už je v patnácti regionech ČR a jsou tam stovky dobrovolníků. Zajímavé je, že sami dobrovolníci si na tom vyzkouší svoji dospělou roli a je to přínosné i pro ně, nejen pro to dítě."
Vy udělujete dobrovolníkům cenu, která se jmenuje Křesadlo. Jak jste přišli na její název?
"Původně jsme to vymýšleli v roce 2001, když OSN vyhlásilo Mezinárodní rok dobrovolníků. Já jsem původně vymýšlel Cenu Ferdy Mravence - práce všeho druhu. Komise říkala: Ferda Mravenec není mezinárodně známá osoba. Musíme hledat něco jiného. A nakonec to vyhrálo Křesadlo, jako něco, co vykřesává jiskry. Našli jsme na hradě Křivoklát kováře, který dělá pravá staroslovanská křesadla a ta už šestým či sedmým rokem udělujeme nejenom my v Praze, ale dalších našich osm partnerů po republice."