V Česku se narodilo první hříbě amerického miniaturního koně

Americký miniaturní kůň, foto: Roman Casado
0:00
/
0:00

V České republice se narodilo první hříbě amerického miniaturního koně. Hřebeček přišel na svět u chovatele Antonína Sádla v Roztokách u Prahy. Tito mini koníci se chovají především pro radost a jsou ozdobou všech výstav. Do stájí se za nimi vypravíme se Zdeňkou Kuchyňovou v rubrice České nej.

Americký miniaturní kůň, foto: Roman Casado
Americký miniaturní kůň je skutečnou zmenšeninou velkého koně. Kvůli malému vzrůstu na nich mohou jezdit maximálně malé děti a tak se chovají hlavně pro radost. Nejmenší dosahují zhruba 40 centimetrů v kohoutku a byli vyšlechtěni křížením malých jedinců jiných plemen. Nejvyšší mohou vyrůst do 86,5 centimetru a ani o chlup víc. Jejich současná podoba je výsledkem práce chovatelů, která trvá 400 let. V jejich žilách koluje krev shetlandských poníků, arabských koní, anglických plnokrevníků i koní tažných. V České republice jich je několik, ale Antonín Sádlo zakládá jejich chov, má plemennou knihu a každý koník už má svůj certifikát. Na farmě je pět dospělých amerických mini koní a zatím dvě hříbátka. Další se má narodit za 14 dní. Pan Sádlo, kterému je 75, chová koně už 50 let. A spolu jsme se vydali do stájí.

"Já jsem celý život pracoval s koňmi a pro chov jsem chtěl právě nejmenší koně."

Kde jste je sehnal, odkud k vám přišli?

Antonín Sádlo, foto: Roman Casado
"Z Kanady, z Anglie a z Ameriky. Přijela sem jedna Američanka, která koně přivezla a já je s ní vyměnil za můj chov. Ti její koně byli ve špatném stavu."

Kolik stojí takový miniaturní koník?

"Jejich ceny se pohybují kolem 5 tisíc euro. Jsou vyšlechtění. Je v tom shetland, indiánské koně."

Americký miniaturní kůň, foto: Roman Casado
Máte je přeměřené?

"Máme. Měří 68, 76 a nejvyšší 82 centimetrů."

To jsou vaše první hříbátka?

"Ano, to jsou první hříbátka z tohoto chovu. Ten koníček má unést dvakrát svoji váhu. Já je i zapřahám, mám na ně postroje. Teď když mají hříbata jsem je musel rozdělit, jinak jsou venku všichni pohromadě, ale co se jí narodilo hříbě, tak má o něj velký strach. Když se narodilo, tak jsem ve stájích tři dny spal."

Američtí mini koně jsou v Evropě pro chovatele opravdu malým pokladem, protože se sem jen těžko dostávají.