V Olomouci probíhá další ročník Letní školy slovanských studií

Letní škola slovanských studií, foto: ČTK

Na olomoucké univerzitě začal tento týden už dvacátý ročník Letní školy slovanských studií. Sjelo se na ni 85 účastníků z více než dvaceti zemí světa. Jsou mezi nimi překladatelé nebo studenti bohemistiky, ale i úplní začátečníci, kteří zatím neznali česky ani slovo. Více už Milena Štráfeldová:

Foto: ČTK
Kurz češtiny na Letní škole slovanských studií je určen především učitelům, lektorům a studentům bohemistiky. Svoje znalosti si tu ale rozšiřují i překladatelé a tlumočníci, novináři nebo lidé, kteří češtinu využívají při svých obchodních kontaktech. Podle tajemnice letní školy Terezy Vrbové sem přijeli z celé Evropy, od Španělska až po Norsko nebo Ukrajinu, ale i z dalších kontinentů.

"Máme tady studenty z Ameriky, z Kanady a z Japonska."

Mezi účastníky jsou velké rozdíly, pokud jde o znalosti češtiny. Někteří začátečníci podle Terezy Vrbové neuměli prý na začátku kurzů říct česky ani ahoj, vedle nich tu jsou však i lidé, kteří mluví česky plynule. Početně tu převažují mladí studenti, ale jsou tu i posluchači střední a starší generace:

"Letos tu máme nejstarší účastníky, kterým už bylo sedmdesát let. Jsou to manželé z Anglie, kteří už jsou v Olomouci podruhé."

Na kurzy češtiny do Olomouce přijel i třiadvacetiletý Yann z francouzské Provence. Česky se učí už dva roky:

"Chtěl jsem se učit jeden nebo dva jazyky ze střední Evropy a češtinu jsem si vybral, protože Praha je pěkné město."

Foto: ČTK

I Yann se do Olomouce vrací. Češtinu tu studoval už v loňském roce. Chystá se na učitelskou dráhu. Rád by vyučoval historii a zeměpis na gymnáziu v Česku, takže čeština se mu bude zcela jistě hodit. Osmadvacetiletý Pařížan Sebastian je překladatelem, češtinu studuje soukromě už čtyři roky.

"Vybral jsem si češtinu, protože v České republice jsem byl už dřív a alespoň jsem už měl nějaký vztah k zemi."

Dalšího ze studentů, jednatřicetiletého Hasana z bosenského Sarajeva, láká české divadlo a literatura. Od příštího roku bude v Brně studoval divadelní vědu, proto chce mluvit česky co nejlépe. Po několikaleté pauze se k češtině vrátila i Alena z ukrajinského Kyjeva, která ji vystudovala na tamní univerzitě. Nyní pracuje na katedře slavistiky, takže si potřebovala procvičit českou konverzaci.

Olomoucká univerzita pro účastníky Letní školy slovanských studií připravila nabitý program. V dopoledních hodinách tu probíhá klasická výuka češtiny. Odpoledne čekají na studenty další přednášky a semináře o české kultuře, historii a zajímavostech v České republice. Promítají se tu však i české filmy a účastníci kurzů během příštích čtyř týdnů navštíví také Prahu, hrad Buchlov nebo Moravský kras.