V Polné bude vystaven nejstarší stříbrný filigrán

Polná

Zahájení turistické sezony v Polné na Jihlavsku budou mít návštěvníci zpestřenou o možnost prohlédnout si po dlouhé době poklad z majetku majitelů zdejšího panství - Žejdliců ze Šenfeldu. Soubor unikátních šperků tvořil záhrobní výbavu členů této rodiny pochovaných v hrobce polenského kostela.

Polná
Polenský poklad je velmi vzácný. Uložený je v bankovním trezoru a vystavován bývá jen občas, říká starosta Polné Jindřich Skočdopole.

"Do souboru šperků patří český unikát, nejstarší datovaný filigrán na našem území. Je jím stříbrná filigránová spona. Další velmi zajímavé z hlediska zlatnické práce jsou cenné šperky, stříbrný poutní odznak s motivem kalvárie a náhrdelník s hruškovitým závěsem. Všechny šperky jsou zdobené nejen drahými kameny a perlami, ale i technologicky náročnými smalty. Žejdlicové vlastnili polensko-přibyslavské panství v letech 1597 až 1622."

Soubor unikátních šperků byl zatím vystavován jen několikrát.

"Naposled byl vystaven v roce 1997 na výstavě Rudolf II. a Praha. Poklad je převážen pouze na významné události. A jednou z nich bude letošní výstava k 300. výročí založení a postavení polenského chrámu Nanebevzetí Panny Marie a bude vystaven ve čtyřech termínech v městském muzeu Polná."

Co říkají obyvatelé Polné na to, že mají takto vzácný poklad?

"Ten poklad některá generace ještě neviděla. Je to skutečně naše městské zlato či stříbro, jak se říká. Myslím si, že současná generace nedokáže ani docenit, co město Polná vlastní a jsem moc rád, že budeme moci návštěvníkům ukázat, 1. května, 24. června, 2. září a 9. září polenský poklad v plné kráse."

A proč právě v těchto termínech? Jednak začne turistická sezóna, uplynou tři roky od otevření zrekonstruovaného hradu, už vzpomínaných tři sta let od vysvěcení chrámu a v září slaví polenští populární Mrkvancovou pouť, kdy se peče cukroví s mrkví.

10
49.487093100000
15.719306800000
default
49.487093100000
15.719306800000