V Praze bude o víkendu zahájen Festival spisovatelů
Praha bude od 21. do 25. března dějištěm Festivalu spisovatelů. O tradičním setkání zahraničních a tuzemských literátů, které se uskutečňuje už počtrnácté, a stejně jako v minulých letech přivítá řadu významných osobností světového písemnictví, informuje Evelina Himalová.
K velkým jménům dosavadních festivalů patřili například Margaret Atwoodová, Ian McEwan, Gore Vidal, Salman Rushdie či Irwin Welsh. Letos, jak říká viceprezidentka přehlídky Vlasta Brtníková,..
"...v Praze uvítáme také nositelku Nobelovy ceny za literaturu Nadine Gordimerovou z Jihoafrické republiky."
Ta má být totiž největším magnetem; čeští čtenáři si mohli přečíst její výbor povídek "Pátkova šlépěj". Očekáván je také německý básník a esejista Hans Magnus Enzensberger, který německou poválečnou literaturu ovlivnil i vydavatelskou a překladatelskou činností, a dále mj. polský básník a filmař Tadeusz Konwicki či italský romanopisec a filmař Antonio Tabucchi. Na ojedinělou kulturní událost bohužel nepřijede Cruja Šalevová, která byla 29. ledna v Jeruzalémě vážně zraněna při sebevražedném atentátu palestinského teroristy. Zranění pětačtyřicetileté autorky, která patří k hlavním představitelům mladé generace izraelských spisovatelů, je prý tak vážné, že asi už nikdy nebude chodit. V Praze ji zastoupí krajanka Orly Castel-Bloomová. Pokud jde o Česko, naši zemi budou oficiálně reprezentovat loňský laureát prestižní Ceny Jaroslava Seiferta Miloslav Topinka, a v zahraničí hodně překládaná spisovatelka Eda Kriseová. Připojit se mají i prezident světového PEN klubu Jiří Gruša a Karel Schwarzenberg.
Ústřední postavou, jejímuž odkazu bude letošní svátek literatury věnován, je rakouský židovský básník, spisovatel a esejista Josef Roth. Jeho citát "Nevím, kam jdu", je mottem přehlídky, která se poprvé po třinácti letech rozdvojí a uskuteční se v dubnu také ve Vídni. "Praha i Vídeň jsou součástí jedné kultury - středoevropské," zdůvodnil výběr místa pro pokračování festivalu jeho prezident Michael March. K Rothovi dodal, že je jedním z nejznámějších představitelů středoevropské literatury, patří k nejpřekládanějším autorům na světě. Zažil destrukci Evropy, vzestup fašismu; "to jsou věci, které se mohou opakovat, a festival by chtěl pomoci předcházet podobným situacím," uvedl March.
Brtníková konstatovala, že program bude - jako obvykle - velice bohatý: Vedle "Hovorů s listem The Guardien", s jehož internetovými stránkami je Festival spisovatelů tradičně spojen, i řady přednášek, diskusí, setkání literátů se čtenáři a autogramiád, ho doprovodí například také premiéra divadelní hry "Radeckého pochod" - podle nejznámějšího a stěžejního stejnojmenného románového díla Josepha Rotha z roku 1932...
"Je to poprvé, 'Radeckého pochod' ještě nebyl zdramatizován. Hru uvádí Divadlo Lyra Pragensis, a já věřím, že představení bude zdařilé,"
řekla Radiu Praha viceprezidentka Festivalu spisovatelů Vlasta Brtníková. Závěrem uvedla, že letošní ročník také poprvé udělí významnou cenu "za mecenášství", kterou daroval sochař Olbram Zoubek, a které si pořadatelé nesmírně váží; neboť ve společnosti, která má kolem sebe většinou jen samou "byznyskulturu", a i sponzoři se chtějí hlavně a především zviditelnit, ten, kdo je skutečný mecenáš, stojí za uznání.