V Praze přibudou nové mosty

Foto: www.czechtourism.cz
0:00
/
0:00

Vltavské břehy bude v Praze již brzy spojovat 21 velkých mostů. K těm stávajícím totiž přibude 5 nových a většina z nich díky výstavbě pražského silničního okruhu.

Foto: www.czechtourism.cz
Například na severu Prahy je to do čtvrti za řekou coby kamenem dohodil, ale to by se musela Vltava přeplavat. A bez mostu se cesta přes střed metropole protáhne na hodinovou jízdu. Zatím je možné překonat Vltavu na šestnácti místech. Více architekt Zdeněk Lukeš.

"Býval to dostatečný počet, ale vzhledem k tomu, že Praha se značně rozšířila od roku 1922, kdy vznikla tzv. velká Praha, tak už to samozřejmě nedostačuje hlavně v těch okrajových částech Prahy."

Který most v Praze je podle vás architektonicky nejzajímavější?

"Každý je unikátní. Střídají se tam nejrůznější materiály od kamene přes beton, železnou kontrukci. Každý most je nějakým způsobem zvláštní. Já spíše mohu říct, který mám zvlášť rád. Pochopitelně kromě Karlova mostu, který je takovou perlou, mám velice rád Čechův most od architekta Kouly, který je postavený v secesním stylu a patří k nejkrásnějším secesním mostům v Evropě."

Karlův most,  foto: www.czechtourism.cz
Čtyři nové mosty přetnou Vltavu, pátý na jihu Prahy i Berounku a bude to jeden z nejdelších mostů ve městě. Zub času však zahlodal i na stávajících mostech a proto se čtyři z nich musí v nejbližších letech podrobit generální opravě. Patří mezi ně i Karlův most. Dlouho odkládaná rekonstrukce by měla začít v březnu příštího roku. Pražský magistrát vyhlásil v pondělí výběrové řízení na firmu, která památku opraví. Památkáři spolu se staviteli hledají už několik měsíců naleziště arkózového pískovce, kamene, z něhož byl most ve středověku postaven. Jeho zásoby už byly v Česku téměř vytěženy, přesto už odborníci nalezli dvě nadějné lokality. Náklady na rekonstrukci Karlova mostu určitě přesáhnou 100 milionů korun. Návštěvníci Prahy však o atrakci nepřijdou. Práce budou probíhat vždy na určitém úseku mostu, aby byl zachován průchod pro pěší. Budou nové a rekonstruované mosty současné dopravě stačit?

"Myslím si, že počet postů bude na dlouhou dobu konečný, protože další zahušťování už není možné. Samozřejmě v té centrální části Prahy tam se téměř nic nezmění. Tam spíše dojde k opravě některých mostů, které jsou ve špatném stavu."

Jak je rekonstrukce mostu náročná? Jaké požadavky to klade na architekty, když musí modernizovat most, který tam stojí třeba sto let?

"Je to obtížný úkol. Mosty byly samozřejmě postaveny za docela jiné situace, kdy doprava byla jiného typu, než je dnes. Přes některé mosty třeba nejezdily tramvaje a podobně. To samozřejmě znamená u mnoha mostů, že se i v minulosti rozšiřovaly. Někdy se to podařilo udělat tak, že to na architektuře téměř není patrné. Málokdo si například všimne, že Palackého most, který je jeden z těch nejstarších v Praze, má na obou stranách železobetonové konzoly, aby se mohla rozšířit mostovka. To se stalo už někdy v meziválečném období. U některých mostů je rozšíření daleko razantnější. Například Hlávkův most je rozšířen do dvojnásobné šířky, než byl původně, takže technologicky to byl ve své době problém. To se dělalo někdy v 70. letech. Zásadní proměna čeká třeba Libeňský most, kde je betovová kontrukce ve velmi špatném stavu. Bude muset být celý rozebrán a postaven znovu jako kopie původního mostu s tím, že mostovka bude samozřejmě širší. Není to snadný úkol pro architekty."

Jak dodal Zdeněk Lukeš, opravy mostů jsou nutné, i když sebou přinášejí dopravní problémy. Mimochodem, pražské mosty mají i svá nej.... Tím nejstarším je samozřejmě Karlův most z roku 1402, nejmladší je zatím Barrandovský z roku 1989. Nejdelší Negrelliho viadukt měří 1100 metrů a nejkratší Čechův most jen 169 metrů.