V Praze začal již sedmý ročník Fóra 2000

Zleva prezident Nippon Foundation Johei Sasakawa, Dagmar Havlová a bývalý český prezident Václav Havel v Národním muzeu v Praze, foto: ČTK

V Národním muzeu v Praze bylo ve středu večer slavnostně zahájeno Fórum 2000. Již posedmé pozval bývalý prezident Václav Havel do České republiky přední odborníky a intelektuály, aby zde diskutovali o celosvětových problémech. Co je náplní letošního ročníku Fóra a jaké jsou jeho doprovodné akce, o to se zajímala Milena Štráfeldová.

Zleva prezident Nippon Foundation Johei Sasakawa, Dagmar Havlová a bývalý český prezident Václav Havel v Národním muzeu v Praze, foto: ČTK
Bývalý americký prezident Bill Clinton, myslitel a spisovatel Ellie Wiesel či světový finančník George Soros - ti všichni byli hosty minulých ročníků Fóra 2000. Toto setkání i letos přivádí do Prahy desítky významných světových osobností:

"Fórum 2000 je setkání politiků, finančníků, myslitelů a ekologů z různých zemí světa, kteří tu otevřeně rozprávějí o stavu dnešního světa, o nebezpečích, která se vznášejí nad soudobou civilizací, o tom, co je třeba dělat, aby byly překlenovány propasti v dnešním globalizujícím se světě,"

- zdůraznil při zahájení letošního ročníku Fóra 2000 jeho zakladatel a pražský hostitel Václav Havel. Během následujících dvou dní budou jeho účastníci diskutovat o světových financích, mezinárodním obchodě a zemědělství, odpovědnosti nadnárodních korporací, zadluženosti třetího světa i o péči o veřejné statky. K nejvýznamnějším hostům Fóra 2000 letos patří například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, exprezident Jihoafrické republiky Frederik de Klerk nebo tibetský duchovní vůdce dalajláma. Ten se například zúčastní i jedné z doprovodných akcí Fóra, setkání zástupců světových náboženství a mezinárodní konference na podporu Tibetu, které proběhnou v neděli. Záštitu nad touto konferencí převzal místopředseda Senátu Jan Ruml:

Bývalý prezident Václav Havel zahájil 15. října v Národním muzeu v Praze jednání Fóra 2000, foto: ČTK
"Senát se dlouhodobě zabývá problematikou lidských práv všude ve světě a již v roce 1998 přijal rezoluci k situaci v Číně a v Tibetu. Vyzývá nejen čínské orgány, ale i naši vládu, aby se velmi aktivně zasadily o to, aby lidská práva a svobody v Tibetu pošlapávány nebyly."

Další z doprovodných akcí Fóra 2000 je konference o úloze Severoatlantické aliance na Blízkém a Středním východě. Této konference by se vedle Madeleine Albrightové měl zúčastnit i další exministr zahraničí Spojených států Henry Kissinger. Podle koordinátora tohoto setkání Michaela Žantovského je NATO výrazem spojení Evropy a Ameriky a k udržení této vazby je zapotřebí, aby se aliance ujala nových úkolů:

"Jsme přesvědčeni, že oblastí takové nové aktivity by mohl být Blízký a Střední východ, odkud pochází většina současných rizik a hrozeb."

Fórum 2000 se podle svého hostitele Václava Havla od loňska transformuje. Místo jednoho velkého setkání ročně se počítá s větším počtem menších akcí, které však budou zaměřeny na konkrétnější otázky současného globalizujícího se světa.