V roce 1908 byla Praha „všech Čechů ráj“

Data končící osmičkou jsou vzhledem k událostem českých dějin často považována za "osudová" na osmičku končí datum bitvy na Moravském poli, založení Karlovy univerzity nebo vypuknutí stavovského povstání. Nejčastěji bývají "osudové osmičky" zmiňovány v souvislosti s dvacátým stoletím. Roky 1918, 1938, 1948 nebo 1968 byly pro náš stát přelomové. Jaké ale byly ty neosudové osmičkové roky? Tentokrát připomeneme rok 1908.

František Josef I.
Velkou událostí roku 1908 bylo šedesátileté výročí panování, tehdy již opravdu „stařičkého mocnáře" rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. Na oslavu tohoto výročí byly na mnoha místech vysazovány lípy, V Teplicích byly slavnostně otevřeny "Jubilejní lázně císaře Františka Josefa.", u Valkeřic byla na počest předposledního panovníka slavnostně otevřena a po něm pojmenována rozhledna. Po habsburském císaři byl také nazván právě otevřený vodovod v Poláčkově "okresním městě" Rychnově nad Kněžnou.

Slavila také Praha. Byla uspořádána velká výstava, která se konala od května do října a navštívilo ji 2 460 000 osob. Zdeněk Míka z muzea Hlavního města Prahy říká, že to byla již několikátá velká výstava od roku 1891.

"To byla výstava, kterou uspořádala Obchodní a živnostenská komora v Praze, ta výstava měla ukázat v celé monarchii a vlastně i v Evropě, jaký pokrok udělali Češi zejména v oblasti průmyslové výroby. Pokud jde o vystavování: největší pozornost poutala expozice strojírenská a expozice elektrotechnického průmyslu. Tam byly poprvé vystaveny parní lokomotivy vyrobené v 1. českomoravské strojírně. Také byly vystaveny první spalovací motory, které byly vyrobeny v Pražských strojírnách."

Průmyslových novinek bylo na výstavě k vidění mnohem více, nezapomínalo se ale ani na zábavu.

"K té výstavě patřil velký tobogán, vlastně to byl první tobogán, který byl instalován v Praze. Hitem byla restaurace, která byla umístěna do takové velké monumentální sochy slona, také se tam říkalo U Slona. Ke kulturním počinům patřila premiéra sedmé symfonie Gustava Mahlera, která tam zazněla za osobní účasti skladatele. Z doby výstavy pochází také ta známá písnička Bajkajlaj, Praha je všech Čechů ráj."

A co se ještě stalo v prvním osmičkovém roce 20. století?

Rakousko - Uhersko anektovalo území Bosny a Hercegoviny.

Proběhly volby do českého zemského sněmu, nejsilnější sněmovní stranou se stala strana konzervativního velkostatku.

V Praze se konal 2. slovanský sjezd, ten první se sešel před šedesáti lety - v revolučním roce 1848.

Češi se účastnili olympijských her v Londýně.

Narodil se spisovatel Egon Hostovský, zemřel mecenáš a architekt Josef Hlávka nebo spisovatel Svatopluk Čech.

Zámek v Novém Městě nad Metují koupili bratři Bartoňové, na jejich objednávku začíná na renovaci zámku pracovat Dušan Jurkovič, proslulý architekt se zcela nezaměnitelným rukopisem.

A jeden teplotní rekord, který ale asi nebyl příliš vítaný. Minimálně po tři dny v srpnu nedosáhla rtuť teploměru ani na 9 stupňů Celsia.