V Rožnově pod Radhoštěm se letos kromě tradičních akcí chystá i výlet do lázní

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě slaví 90. narozeniny a vybízí návštěvníky, aby je oslavili společně. Pro ty, co se letos rozhodnou do Rožnova pod Radhoštěm vyrazit, je nachystána řada akcí. A nezáleží na tom, jestli Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu, Valašskou dědinu nebo Pustevny navštíví dospělí, rodiny s dětmi, školní výlet nebo třeba hendikepovaní.

Valašské muzeum v přírodě | Foto: Zdenek Svoboda,  Wikimedia Commons,  CC BY 2.0
Od doby, kdy se zásluhou dlouholetého úsilí bratří Jaroňků v Rožnově pod Radhoštěm otevřelo muzeum v přírodě, uplynulo už 90 let. Pokračuje ředitel muzea Jindřich Ondruš:

"Za těch 90 let naší historie jsme se vyvinuli v jedno z největších, nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších muzeí. Jsme zároveň národní kulturní památka. Jsou u nás dokonce dva národní kulturní památky - areál valašského muzea a také areál na Pustevnách, čili Maměnka a Libušín jsou samy o sobě národní kulturní památkou. Velmi se snažíme, abychom dodrželi odkaz našich zakladatelů, bratří Jaroňků, kteří to muzeum zakládali jako muzeum živé."

Lázeňský výlet,  foto: CzechTourism
Letos například v rámci valašského roku proběhne více než 40 akcí a se živými obyvateli skanzenu, tedy těmi čtyřnohými, se můžete setkat kdykoliv. Některé z programů pro děti jsou zaměřeny právě na ně. Část akcí valašského roku je už minulostí, nicméně většina se teprve chystá a nepůjde jen o tradiční nebo typicky folklorní záležitosti jako je kácení máje nebo valašská svatba. V červenci se návštěvníci mohou vydat třeba na Lázeňský výlet.

"Je to taková připomínka toho, že město Rožnov pod Radhoštěm bylo až do poloviny 20. století lázeňským městem. Chceme se v tomto pořadu navrátit do časů lázeňského Rožnova včetně příjezdu parního vlaku, průvodu s historickými povozy, bryčkami a auty. Program v muzeu pak také bude připomínkou lázeňského Rožnova."

Chalupa ve Valašské dědině,  foto: Ben Skála,  Wikimedia CC BY-SA 3.0
Proběhne i Sklářská sobota, ve Valašské dědině ukáží, jak to na podzim vypadalo na poli i v chalupě, a samozřejmě konec roku bude patřit tradiční akci Vánoce na dědině a vánočnímu jarmarku. Otevírají se také nové výstavy, jedna z nich se bude např. týkat tesařského řemesla.

Muzeum připravilo také několik novinek, které se netýkají programu a akcí. Nově se třeba mohou dostat do jinak těžko přístupného areálu Valašské dědiny vozíčkáři, a to na speciální bryčce. Do dění v muzeu se mohou zapojit také dobrovolníci. Připravují třeba areál pro návštěvníky, natírají ploty nebo se od starších kolegů učí řemeslu svých dědečků.

Areál na Pustevnách,  foto: Jakub Hritz,  archiv Českého rozhlasu
Součástí muzea je také areál na Pustevnách, kde stojí nedávno vyhořelá chata Libušín. Vyšetřování příčin požáru stále pokračuje, stejně tak jako plány na obnovu Libušína a veřejná sbírka. Pokud vše dopadne tak, jak si pracovníci muzea přejí, s obnovou Libušína by se mohlo začít na jaře příštího roku.

10
49.458327900000
18.142608900000
default
49.458327900000
18.142608900000