Václav Havel sedmdesátiletý
Sedmdesáté narozeniny oslavil 5. října bývalý československý a posléze český prezident Václav Havel. Na oslavu do někdejšího kostela na Anenském náměstí v centru Prahy, který zrekonstruovala nadace manželů Havlových Vize 97, pozval několik stovek svých přátel. Mezi hosty byli herci, zpěváci, umělci, politici a další osobnosti známé především z televizních obrazovek.
V rozhovoru pro Českou televizi Václav Havel řekl, že je překvapen, že se vůbec takového věku dožil. Svěřil se také, že by se rád vrátil k divadelní práci a napsal ještě jednu nebo dvě hry. Když u příležitosti svých narozenin přebíral na ukrajinské ambasádě v Praze nejvyšší vyznamenání - řád knížete Jaroslava Mudryje - sdělil, co by přál České republice:
"Naší republice bych přál, aby naše veřejnost měla více důvodů vážit si svých politiků a dávat jim svou důvěru, než jakou má v tomto okamžiku, kdy předvádějí takovou zvláštní show v televizi."Jedna z nejvýznamnějších osobností naší moderní historie, politik a literát se ale také přiznává k tomu, jaké knihy ho ovlivňovaly:
"Jako chlapec deseti, jedenáctiletý jsem četl na pokračování 'Rychlé šípy' vycházející tehdy týden co týden v časopisu, snad se jmenoval Junák nebo tak nějak. Patřil k mému mládí tak, jako k mládí mnoha generací Jaroslav Foglar."
Na setkání s oslavencem se ve středu v centru Prahy stála několikahodinová fronta. Všichni Václavu Havlovi přáli hodně štěstí. A co to pro něj znamená?
"Snad jedna z věcí, která může člověka dělat šťastným je, když je v souladu sám se sebou. Máte-li na mysli můj privátní život, pak jsem vděčen za mnoho věcí své ženě, a přeji i ji zdraví a přeji nám oběma klidné dny."