Václav Havel sedmdesátiletý

Вацлав Гавел (Фото: ЧТК)
0:00
/
0:00

Sedmdesáté narozeniny oslavil 5. října bývalý československý a posléze český prezident Václav Havel. Na oslavu do někdejšího kostela na Anenském náměstí v centru Prahy, který zrekonstruovala nadace manželů Havlových Vize 97, pozval několik stovek svých přátel. Mezi hosty byli herci, zpěváci, umělci, politici a další osobnosti známé především z televizních obrazovek.

Václav Havel, foto: ČTK
Jedním z prvních, kteří mu přišli přát, byl někdejší polský prezident Aleksander Kwaśniewski. Mezi gratulanty byli třeba také premiér Mirek Topolánek, jeho předchůdce Jiří Paroubek a také expremiér Miloš Zeman. "Chtěla jsem manželovi připravit malou oslavu s přáteli, ale netušili jsme, kolik těch přátel nakonec bude,"řekla Dagmar Havlová. Na oslavu Havlových sedmdesátin bylo rozesláno na dva tisíce pozvánek. "Snad bude mít Václav radost, když se se všemi přáteli setká. To je také můj dárek," dodala Havlová.

V rozhovoru pro Českou televizi Václav Havel řekl, že je překvapen, že se vůbec takového věku dožil. Svěřil se také, že by se rád vrátil k divadelní práci a napsal ještě jednu nebo dvě hry. Když u příležitosti svých narozenin přebíral na ukrajinské ambasádě v Praze nejvyšší vyznamenání - řád knížete Jaroslava Mudryje - sdělil, co by přál České republice:

Ukrajinský velvyslanec Ivan Kuleba (vlevo) předal vyznamenání Václavu Havlovi, foto: ČTK
"Naší republice bych přál, aby naše veřejnost měla více důvodů vážit si svých politiků a dávat jim svou důvěru, než jakou má v tomto okamžiku, kdy předvádějí takovou zvláštní show v televizi."

Jedna z nejvýznamnějších osobností naší moderní historie, politik a literát se ale také přiznává k tomu, jaké knihy ho ovlivňovaly:

"Jako chlapec deseti, jedenáctiletý jsem četl na pokračování 'Rychlé šípy' vycházející tehdy týden co týden v časopisu, snad se jmenoval Junák nebo tak nějak. Patřil k mému mládí tak, jako k mládí mnoha generací Jaroslav Foglar."

Na setkání s oslavencem se ve středu v centru Prahy stála několikahodinová fronta. Všichni Václavu Havlovi přáli hodně štěstí. A co to pro něj znamená?

"Snad jedna z věcí, která může člověka dělat šťastným je, když je v souladu sám se sebou. Máte-li na mysli můj privátní život, pak jsem vděčen za mnoho věcí své ženě, a přeji i ji zdraví a přeji nám oběma klidné dny."